بررسی غول‌های اندیشه بخشی است که درآن هر هفته به بررسی زندگی و دیدگاه‌های متفکران و شکل‌دهندگان حوزه مدیریت می‌پردازیم. چند روز پیش الوین تافلر خبرنگار، نویسنده و آینده‌پژوه سرشناس آمریکایی درگذشت این هفته به بررسی زندگی و ایده‌های وی می‌پردازیم در ادامه مطلب با هارمه همراه شوید و این بخش جذاب را بخوانید.

دورانی جوانی تافلر

الوین تافلر که به آینده‌نگر آینده‌نگرها مشهور است در 4 اکتبر ۱۹۲۸ در شهر نیویورک آمریکا متولد شد. مادرش رز و پدرش سام تافلر یهودی دباغ هر دو مهاجران یهودی از لهستان بود. الهام‌بخش او برای نویسنده شدن در سن 7 سالگی عمه و عموی او بودند.
تافلر از دانشگاه نیویورک در سال 1950 از رشته زبان انگلیسی فارغ‌التحصیل شد، هرچند که بر طبق گفته خودش بیشتر از ادبیات انگلیسی بر فعالیت‌های سیاسی متمرکز بود. با همسر آینده‌اش، آدلاید الیزابت فارل (با نام مستعار «هایدی»)، هنگامی‌که او دوره‌های تحصیلات تکمیلی در زبان‌شناسی را شروع کرد آشنا شد. آن‌ها دانشجویان رادیکال و سرکش بودند و به‌جای کار درخور شأن تحصیلاتشان تصمیم گرفت و به میانه غربی آمریکا سفر کنند و زندگی کولی واری را در آنجا آغاز کنند، جایی که آن‌ها در 29 آوریل 1950 ازدواج کردند.

دوران کاری تافلر

به دنبال تجربه برای نوشتن، الوین و هایدی تافلر پنج سال به‌عنوان کارگران یقه آبی در خطوط مونتاژ صرف کردند درحالی‌که هرروز در حال یادگیری درباره  بودند. الوین تمایل خود را برای تجربه کردن دست‌اول با نویسندگان دیگری، مانند جک لندن و رفتن به دریا با ملوانان و جان اشتاین بک و چیدن انگور با کارگران مهاجر مقایسه کرده است. در اولین شغل کارخانه‌ای، هایدی مباشر فروشگاه ریخته‌گری آلومینیوم و الوین جوشکار شد. الوین شب‌ها شعر و داستان می‌نوشت و در همین حین اولین کشف بزرگ خود را کرد؛ در هیچ‌کدام مهارت ندارد.
تجربه کار عملی به او کمک کرد تا موقعیتی در یک روزنامه اتحادیه بگیرد و به دفتر واشنگتن در سال 1957 انتقال یابد، پس‌ازآن سه سال به‌عنوان خبرنگار مسئول کاخ سفید و کنگره برای یک روزنامه پنسیلوانیایی کار کرد.
آن‌ها در سال 1959 هنگامی‌که مجله فورچون از الوین دعوت نمود که ستون نویس بخش کارگری شود به شهر نیویورک بازگشتند و کمی بعد الوین در مورد کسب‌وکار و مدیریت می‌نوشت. پس از خروج از مجله فورچون در سال 1962، تافلر تبدیل به یک فریلنسر شد و برای ژورنال‌ها و مجلات علمی مقالات بلند نوشت.
تافلر توسط آبی‌ام برای انجام تحقیقات و نوشتن یک مقاله در مورد تأثیر اجتماعی و سازمانی کامپیوتر و رایانه استخدام شد، این امر منجر به ارتباط او با اولین انجمن رایانه و محققان هوش مصنوعی شد. زیراکس او را دعوت نمود تا در مورد آزمایشگاه تحقیقاتی گزارش‌هایی را بنویسد و AT & T او را به عنوان مشاوره استراتژیک استخدام نمود. این کار AT & T منجر به مطالعه ارتباطات از راه دور توسط تافلر شد، نتیجه آن توصیه به مدیریت ارشد AT & T کوچک‌سازی و شکستن واحد سازمانی بود، توصیه‌ای که در آن دوران پیش از زمان خودش بود.

«یک تمدن جدید در زندگی ما در حال ظهور است و مردان کور در همه‌جا در حال تلاش برای سرکوب آن‌اند. این تمدن جدید با خود سبک‌های جدید خانواده؛ تغییر نحوه کار، عشق، وزندگی؛ یک اقتصاد جدید؛ درگیری‌های سیاسی جدید؛ و فراتر از آن‌یک خودآگاهی، تغییریافته به ارمغان می‌آورد … سپیده‌دم این تمدن جدید تنها حقیقت بزرگ و واقعی عمر ما است.» الوین تافلر، موج سوم (1980)

"Changes are not necessary for life, changes are the life itself" Alvin Toffler
“Changes are not necessary for life, changes are the life itself” Alvin Toffler

در اواسط 1960، تافلر تحقیق پنج‌ساله‌ای را آغاز کرد که تبدیل به کتاب شوک آینده، در سال 1970 شد این کتاب تا سال 2016 بیش از 6 میلیون نسخه در سراسر جهان بر اساس گفته نیویورک‌تایمز و یا بیش از 15 میلیون نسخه بر اساس گفته وب‌سایت تافلر بفروش رفته است. تافلر اصطلاح «شوک آینده» را در این کتاب برای اشاره به شرایط جامعه زمانی که تغییرات بیش‌ازحد سریع اتفاق می‌افتد و درنتیجه آن سردرگمی اجتماعی و ناتوانی در فرایندهای تصمیم‌گیری طبیعی اتفاق می‌افتد، ابداع نمود نمود.

وی این موضوع را در کتاب موج سوم در سال 1980 ادامه داد. موج اول و دوم را به‌عنوان انقلاب کشاورزی و صنعتی، توصیف نموده و «موج سوم» یک عبارت ابداعی توسط وی برای نشان دادن انقلاب کنونی مبتنی بر اطلاعات و کامپیوتر است. او گسترش اینترنت و ایمیل، رسانه‌های تعاملی، تلویزیون کابلی، شبیه‌سازی و دیگر پیشرفت‌های دیجیتال را پیش‌بینی نمود. در سال 1990 وی کتاب جابه‌جایی قدرت را با کمک همسرش، هایدی نوشت.

"Change is the process by which the future invades our lives" Alvin Toffler
“Change is the process by which the future invades our lives” Alvin Toffler

در سال 1996، با همکاری تام جانسون که یک مشاور کسب‌وکار بود، شرکت تافلر و همکاران را بنیان گذاشتند، شرکت مشاوره‌ای که مجری بسیاری از ایده‌های طراحی‌شده تافلر بود. این شرکت با کسب‌وکار، سازمان‌های غیردولتی و دولت‌ها در ایالات‌متحده، کره جنوبی، مکزیک، برزیل، سنگاپور، استرالیا و سایر کشورها تا کنون کارکرده است.

کتاب‌های الوین تافلر

بخش اعظم کارهای تافلر همراه با همسرش یعنی هایدی خلق‌شده‌اند این اولین نکته‌ای است که او همیشه بدان اشاره می‌کند. آن‌ها دارای مشارکتی بسیار برجسته بودند و هردوی آن‌ها در دانشگاه نیویورک زبان انگلیسی خوانده‌اند.

Alvin Toffler
Alvin Toffler
 1. مصرف‌کنندگان فرهنگ: مطالعه‌ای بر هنر و فراوانی در آمریکا (۱۹۶۴)
 2. مدرسه در شهر (۱۹۶۸)
 3. شوک آینده (۱۹۷۰)
 4. آینده‌شناس (۱۹۷۲)
 5. آموختن برای فردا: ن‍ق‍ش آینده درت‍ع‍ل‍ی‍م ت‍ربی‍ت (۱۹۷۴)
 6. آنسوی بحران (۱۹۷۵)
 7. موج سوم (۱۹۸۰)
 8. ورق‌های آینده (۱۹۸۳)
 9. شرکت سازگار، یا پویایی‌های اجتماعی و «نظام بل» (۱۹۸۵)
 10. تغییر ماهیت قدرت: دانش، ثروت و خشونت در آستانهٔ قرن بیست و یکم (۱۹۹۰)
 11. جنگ و پادجنگ (زنده ماندن در سپیده‌دم سده بیست و یکم) (۱۹۹۵)
 12. به‌سوی تمدن جدید: سیاست در موج سوم (۱۹۹۵)
 13. ثروت انقلابی (انقلاب در ثروت آفرینی) (۲۰۰۶)

در ادامه در بخش بعدی به ایده‌های الوین تافلر و بررسی کتاب‌های مهم وی خواهیم پرداخت.

تافلر که بود؟
4.57 (91.43%) 21 رای

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz