سایمون سینک[1] متولد ۱۹۷۳ در ویمبلدون انگلیس و ساکن ایالات‌متحده آمریکا، نویسنده، سخنران و متخصص در زمینهٔ رهبری(Leadership) است که با معرفی ایده‌های «دایره طلایی»[2] و «با چرا شروع کن»[3] به شهرتی جهانی دست‌یافت. در ادامه این مطلب با هارمه همراه باشید تا به بررسی دیدگاه‌های این متخصص رهبری بپردازیم.سینک در اکتبر ۲۰۰۹ کتاب خود با عنوان «با چرا شروع کن: چگونه رهبران بزرگ می‌توانند الهام‌بخش افراد برای عمل کردن باشند» را منتشر کرد که موفقیتی بزرگ را برای وی به ارمغان آورد. مقالات وی در نشریات معتبری همچون نیویورک‌تایمز، وال‌استریت ژورنال، واشینگتن پست، هافتینگتون پست و بیزینس ویک انتشاریافته است. آخرین کتاب وی به نام «رهبران آخر از همه می‌خورند»[4] در سال 2014 معرفی گردید که تحسین بسیاری را برانگیخت.

ویدیوی زیر سخنرانی وی در تد درباره «دایره طلایی» و «با چرا شروع کن» می‌باشد شما را دعوت می‌کنم با هم این ویدیو را تماشا کنیم.

نکات این ویدیو رهبری

چرایی موتور محرک رفتارهای انسانی نیاز است. نیازهای اساسی و نیازهایی که تحت تأثیر باورهای انسان قرار دارد. باورهایی که بر اساس آن دنیایی مطلوبی را برای خود و کسانی که دوستشان دارند ترسیم می‌کنند. از طرفی دنیای موجود را نیز بر اساس این دنیای مطلوب مورد قضاوت قرار می‌دهند و در اکثر مواقع به تناقضی برمی‌خورند که منجر به ایجاد رؤیایی می‌شود، رؤیایی که انگیزه و نیت تغییر وضع موجود می‌گردد.
چگونگی روشی که برای انجام این تغییر پیشنهاد می‌کنند
چیستی راه‌حلی که برای ایجاد این تغییر ارائه می‌دهند

فرقی نمی‌کند که یک فرد یا یک سازمان بزرگ باشید، اگر می‌خواهید دیگران را با خودتان همراه کنید، صحبت کردن از چگونگی و چیستی کاری که می‌خواهید انجام دهید، کمک آن‌چنانی به شما نمی‌کند. این‌ها موضوعاتی انگیزش بخش نیستند و نمی‌توانند به دیگران جهت دهند. از طرف مقابل چرایی انجام کار یعنی باورها و رؤیاها موضوعاتی احساسی و چسبناک  هستند که انگیزش بخش‌اند.

اگر می‌خواهید دیگران را با خودتان همراه کنید باید رهبر باشید! رهبری با نیازها، باورها و رؤیاها سروکار دارند. رهبرها افراد هستند که تلاش می‌کنند رؤیایی را تحقق بخشند. در این راستا ممکن است نیاز یا باوری را تقویت یا تضعیف کنند، تا بتوانند رویایشان را بر پایه باورهای یکسانی با پیروانش به اشتراک بگذارند و به یک رؤیای جمعی تبدیل نمایند، پیروانی که رؤیای خودشان را در تصویر رؤیای رهبرانشان می‌بینند، هر کاری می‌کنند تا رؤیای خودشان را به واقعیت تبدیل کنند و چنین است که رؤیای رهبری نیز عملی میشود.


متن ویدیو در صفحه بعد

غول‌های اندیشه – سایمون سینک: چگونه رهبران بزرگ، الهام بخش می شوند
4.83 (96.67%) 6 رای

پانویس ها و مراجع   [ + ]

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz