سر کن رابینسون[1](زاده 4 مارس 1950) نویسنده انگلیسی، سخنران و مشاور بین‌المللی آموزش هنر به دولت، بخش غیرانتفاعی و نهادهای آموزش‌وپرورش و هنر است. او مدیر پروژه «هنر در مدارس» (1985-1989) و استاد آموزش هنر در دانشگاه وارویک (1989-2001) بود و در حال حاضر استاد بازنشسته آنجا است. او در سال 2003 برای خدمات به هنر شوالیه شد. کن رابینسون به طرز سرگرم‌کننده و درعین‌حال بسیار تکان‌دهنده‌ای استدلال می‌کند که سیستم آموزش‌وپرورش باید خلاقیت را پرورش دهد و نه اینکه آن را سرکوب کند. در ادامه با هارمه همراه باشید تا با ایده‌های این اندیشمند آشنا شویم.

ایده‌هایی رابینسون در مورد آموزش‌وپرورش

رابینسون پیشنهاد کرده است که برای تعامل و موفقیت، آموزش‌وپرورش باید در سه جبهه توسعه یابد. اول، باید تنوع و گوناگونی را با ارائه یک برنامه درسی گسترده و تشویق فردگرایی فرایند یادگیری، پرورش داد. در مرحله دوم، باید کنجکاوی را از طریق تدریس خلاق که بستگی به تربیت و توسعه معلمانی با کیفیت بالا دارد، ایجاد کرد؛ و درنهایت، باید بر بیدار نمودن خلاقیت از طریق فرآیندهای جایگزین آموزشی که تأکید کمتری بر آزمون‌های استاندارد دارد، با دادن مسئولیت تعریف دوره‌های آموزش‌وپرورش به خود مدارس و معلمان پرداخت. وی معتقد است که بیشتر سیستم آموزش‌وپرورش حال حاضر ایالات‌متحده بر پرورش همرنگی، انطباق و تسلیم و استانداردسازی به‌جای رویکردهای خلاقانه به یادگیری تأکیددارند. رابینسون تأکید می‌کند که ما فقط زمانی می‌توانیم موفق می‌شویم که تشخیص دهیم که آموزش‌وپرورش یک سیستم ارگانیک است، نه یک سیستم مکانیکی. مدیریت موفق مدرسه موضوع پرورش فضای یاری‌رسان به‌جای «فرماندهی و کنترل» است.

چهار ویدیوی زیر سخنرانی‌های کن رابینسون در طی سال‌های 2006 تا 2013 بوده و کاملاً به هم وابسته‌اند رابینسون در طی این سخنرانی‌ها مشکلات و معضلات سیستم آموزش‌وپرورش فعلی امریکا (که کشور ما نیز به‌گونه‌ای درگیر آن است یا خواهد شد) را بررسی می‌کند و راهکاری برای خروج از این مشکل ارائه می‌کند. در ادامه همراه با هم به مشاهده سه سخنرانی جذاب از کن رابینسون می‌پردازیم

ویدیوی اول: مدارس باعث مرگ خلاقیت می‌شوند. 2006

کن رابینسون در این ویدیو بر ایجاد یک سیستم آموزش‌وپرورش که به پرورش (به‌جای سرکوب) خلاقیت بپردازد تأکید می‌کند.

ویدیوی دوم: انقلابی در آموزش ایجاد کنید 2010

در این ویدیوی تیز و تلخ و خنده‌دار در ادامه سخنرانی 2006 کن رابینسون در مورد تغییر رادیکال از مدارس استاندارد به یادگیری شخصی برای ایجاد شرایطی که در آن استعدادهای طبیعی بچه‌ها رشد نماید تأکید می‌کند.

ویدیوی سوم: چگونه از دره مرگ آموزش‌وپرورش رهایی بجوییم 2013

کن رابینسون در این ویدیو به تشریح 3 اصل بنیادی برای رشد ذهن انسان می‌پردازد – و چگونه کارکرد فعلی فرهنگ آموزش‌وپرورش در برابر آن‌ها را شرح می‌دهد. وی به ما می‌گوید که چگونه از «دره مرگ» آموزش‌وپرورش که در حال حاضر با آن روبرو هستیم خارج شویم و چگونه پرورش نسل جوانمان را با اقلیم فرصت‌ها پرورش دهیم.

نکته‌ها

دنیای ما شامل اتفاقاتی است که جمیع آن‌ها روندها را به وجود می‌آورند و روندها ناشی از ساختارهایی هستند که وجود دارند. هیچ‌چیزی به‌یک‌باره از آسمان نازل نشده. هر اتفاق خوب یا بدی که امروزه می‌افتد نتیجه ساختارهایی موجود است و ساختارهایی که تاریخچه و دلایل خود را دارد و درگذر زمان ایجادشده و کارکرده‌اند. این ساختارها می‌توانند ترکیب هر چیزی باشند در یک شرکت یا نهاد یا دولت می‌توان از بودجه‌بندی (تخصیص منابع) تا برنامه اجرایی، روش‌ها، رویه‌ها، مقررات (قوانین)، سیاست (خط‌مشی)، استراتژی، اهداف، مأموریت، مقاصد، چشم‌انداز، رؤیا، باورها، افراد، سازمان‌ها، نهادها، نیازها، فرهنگ، اقتصاد تا کل جامعه و … را شامل شود.

اگر از اتفاقات امروز ناراضی هستید باید روندهایی که شامل این اتفاقات است را بیابید و به بررسی ساختارهای شکل‌دهنده روندها بپردازید. به‌عبارتی‌دیگر اگر می‌خواهید تغییری ایجاد کنید باید به دنبال تغییر ساختارهای موجود باشید. نوع تغییرات بستگی به‌شدت و امکان آن دارد. شدت اصلاح یک سیستم را می‌توان در چهار رتبه: بهبود، اصلاح، تحول و انقلاب[2] دسته‌بندی کرد. بهبود و اصلاحات تدریجی و تکاملی می‌باشد اما تحول و انقلاب ناگهانی و یک‌باره است.

برای ایجاد هر تغییری باید تا جای ممکن به بررسی تمامی جوانب کار بپردازیم چون دنیای ما مبتنی بر ساختارهای پیچیده پویایی است که هر تغییری در آن بر تمام سیستم اثر می‌گذارد. چیزی به اسم اثرات جانبی تصمیمات ما وجود ندارد هر اتفاقی که براثر یک تصمیم می‌افتد تأثیرات آن تصمیم است و اگر به ضرر ما است و آن را پیش‌بینی نکردیم پس اشکال از ما بوده.

تصمیم‌گیری مؤثر و یادگیری در جهانی که پیچیدگی پویایش هرروز رشد می‌نماید ما را ملزم می‌کند که مبدل به متفکران سیستمی شویم تا مرزهای مدل‌های ذهنی‌مان را گسترش دهیم و ابزاری برای درک چگونگی ساختار سیستم‌های پیچیده و رفتار آن‌ها توسعه دهیم.

غول‌های اندیشه – کن رابینسون : آموزش‌وپرورش باعث مرگ خلاقیت می شوند.
5 (100%) 3 رای

پانویس ها و مراجع   [ + ]

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar