مقدمه

هشت قانون شرح داده‌شده زیر برگرفته از کتاب «موشک: هشت درس برای حفظ استراتژی رشد نامحدود»[1] نوشته دیلن بولدن، مایکل سیلوراستاین، روهان ساجده و رون جاکوبسن از انتشارات BCG می‌باشد. این قوانین با فیلم‌های کوتاه زیر که هرکدام شامل مطالعه موردی از شرکتی است بررسی خواهد شد. هرکدام از این شرکت‌ها یکی از قوانین را برای سرعت بخشیدن به استراتژی رشد ، یا اختلال در بازار و یا تقویت برند خود استفاده نموده‌اند.در ادامه با هارمه همراه باشید.

کاوش در قوانین

قانون 1: از مشتریان خود نپرسید که چه می‌خواهند (چون آن‌ها نمی‌دانند تا زمانی که شما به آن‌ها نشان دهید).
قانون 2: بزرگ‌ترین طرفداران خود را بپرستید (چراکه آن‌ها کاملاً ارزش آن را دارند).
قانون 3: همیشه شکایات مشتریان را با روی خوش پذیرا باشید (چون شما دوباره قوی‌تر ظاهر خواهید شد).
قانون 4: ظاهر به‌حساب می‌آید (چراکه مردم از روی جلد کتاب آن را مورد قضاوت قرار می‌دهند).
قانون 5: کارکنان خود را به پیروانی پرشور تبدیل کنید (چراکه عشق واقعاً مسری است).
قانون 6: روابط مجازی خود را بهتر گسترش دهید (چون این کاری است که مشتریان شما انجام می‌دهند).
قانون 7: جهش عظیمی بردارید (چون با قدم‌هایی ترسان برنده نخواهید شد).
قانون 8: معنی گسست زاد را پیدا کنید (به دلیل آن‌که روابط شما را حفظ خواهد کرد).

قانون 1: از مشتریان خود نپرسید که چه می‌خواهند (چون آن‌ها نمی‌دانند، تا زمانی که شما به آن‌ها نشان دهید.)

مشتریانشما زمانی می‌توانید پول دربیاورید که بازارها را مختل کنید. ویکتوریا سکرت این کار را در بازار لباس‌زیر زنانه انجام داد.

سال‌ها پیش یکی از غول‌های مخابراتی به فکر تمرکز بر تجارت تلفن همراه افتاد. پس از تشکیل یک گروه کانونی، از فروشندگانی دعوت شد تا نظرات خود را در خصوص محصول موردنظر شرکت اعلام کنند. از این فروشندگان سؤال شد: آیا حاضر هستید از این محصول استفاده کنید؟ آنان در پاسخ گفتند ترجیح می‌دهند از تلفن همگانی استفاده کنند اما ۵۰۰ یا هزار دلار بابت تلفنی که کاربرد گسترده ندارد، نپردازند. به‌این‌ترتیب شرکت ایده تجاری خود را با متحمل شدن هزینه‌های گزاف کنار گذاشت. موفقیت ایده‌های تجاری مستلزم کنجکاوی و شجاعت و طعم و مزه‌ای فریبنده است.
بدون تلاش برای درک عمیق و همدلانه مشتری، درک کامل آن‌ها میسر نمی‌شود. در مورد نیازها و نارضایتی مشتریان خود بیاموزید. گزینه‌های قابل آزمون خود را برای تبدیل مشتریان به مبلغان سازمانتان طراحی و اجرا کنید. با درک اقتصاد بازار که محرک ارزش پیشنهادی با حاشیه سود بالا است یک پیشنهاد برنده تعریف کنید. نیازی وسیع و باارزش برای مشتریان را انتخاب کنید و حاضر به خطر کردن برای برطرف کردن آن نیاز باشید. مشتریانی بدست آورید که عاشق صحبت کردن در مورد شما باشند و به دوستان و همکارانشان شما را با شور و علاقه معرفی خواهند کرد. این‌گونه رشد می‌یابید.

درس اول کتاب «راکت، هشت درس برای حفظ استراتژی رشد نامحدود»
4.88 (97.5%) 8 رای

پانویس ها و مراجع   [ + ]

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz