منبع یابی تکنولوژی بیان پیشرفته تر بخش چهارم همین سری یعنی تقسیم بندی اکتشاف و بهره برداری است و تلاش می کند همان موارد را با عمق بیشتری بیان کند. در سیزدهمین قسمت استراتژی از رویکرد دوسوتوانی سازمانی با هارمه همراه باشید تا به بررسی منبع یابی تکنولوژی از دیدگاه دوسوتوانی سازمانی بپردازیم.

منبع یابی تکنولوژی از دیدگاه دوسوتوانی سازمانی

منبع یابی استراتژیک فرایند شناخت، ارزیابی، مذاکره و شکل دهی آمیخته محصولات و تامین کنندگان بهینه برای تقویت زنجیره ارزش و سایر اهداف کسب و کار با حداقل هزینه کلی است [1] . اعمال دیدگاه دوسوتوانی به نحوه انتخاب منابع تکنولوژی نشان می‌دهد که انتخاب منابع از جایگاه‌های به‌شدت داخلی یا خارجی در میان زنجیره منابع تکنولوژی داخلی/خارجی ممکن است قابل دفاع نباشد:
شرکتی که تمام منابع تکنولوژی‌اش داخلی باشد بعید است بتواند عملکردش را افزایش دهد زیرا ریسک‌هایش در حال افزایش خواهد بود که این امر شامل از رده خارج شدن تکنولوژی هم می‌باشد [2][3][4] این را هم در نظر بگیرید که این شرکت نمی تواند نوآوری باز نماید.
و در نقطه مقابل شرکتی که تمام منابع تکنولوژی‌اش خارجی باشد مزیت رقابتی خود را از دست خواهد داد، زیرا از دست دادن منابع و شایستگی منجر به عدم توانایی برای بازگشت نوآوری می شود [5].

برای درک بیشتر پیامدهای عملکرد دوسوتوانی در استراتژی منبع یابی تکنولوژی، روسنکوپف و نرکار (۲۰۰۱) مرزهای تکنولوژیکی و سازمانی شرکت را به‌عنوان دو مورد از مهم‌ترین خطوط و علائم راهنما درزمانی که شرکت‌ها در جستجوی دانش هستند معرفی می‌نمایند؛ بنابراین موازنه در استراتژی منبع یابی تکنولوژی شرکت را می‌توان در دو بعد نشان می‌دهد:
۱- شرکت در اکتشاف یا بهره‌برداری وارد می‌شود و
۲- منابع تکنولوژی شرکت داخلی یا خارجی است.
با توجه به میزان مواجهه شرکت با عدم قطعیت [6]، تکنولوژی‌ای که شرکت در جستجو آن است می‌تواند برای سازمان شناخته‌شده یا جدید باشد [7] بدون توجه به نوع تکنولوژی مدیران باید با تصمیم‌گیری برای منبع یابی تکنولوژی مواجه شوند که آیا منبع داخلی باشد یا خارجی؟ با توجه به این چهارچوب نظری، چهارترکیب از اکتشاف و بهره‌برداری به وجود می‌آید.

منبع یابی تکنولوژی انواع اکتشاف منبع: روسنکوپف و نرکار (2001)
انواع اکتشاف منبع: روسنکوپف و نرکار (2001)

سطح مناسب ظرفیت جذب [8] به شرکت اجازه می‌دهد بر تنش‌های ذاتی دوسوتوانی که نه‌تنها از تعقیب همزمان اکتشاف و بهره‌برداری می‌آید، بلکه از منبع یابی تکنولوژی داخلی و خارجی می‌آید غلبه کند و فواید و مزایای دوسوتوانی را به‌طور کامل‌تری مهار کند.

همانطور که گفته شد مرزهای تکنولوژی و سازمانی شرکت‌ها دو معیار مهم برای منبع یابی تکنولوژی است [9]. روتا ارمل و الکساندر [10] در مقاله خود بر انواع متفاوت اکتشاف و بهره‌برداری بر اساس دو بعد زیر تمرکز نمودند:
۱- منبع یابی تکنولوژی شناخته‌شده در مقابل تکنولوژی جدید،
۲- منابع داخلی در مقابل منابع خارجی تکنولوژی؛
و به‌طور ویژه تأثیرات ترکیبات مختلف اکتشاف/بهره‌برداری را در میان مرزهای تکنولوژی و سازمانی بر دو خروجی مهم شرکت: یعنی خلاقیت شرکت و عملکرد شرکت را بررسی نمودند، همان‌طور که در شکل زیر آمده است. این امر به آنها اجازه داد تا مفهوم دوسوتوانی را طوری گسترش دهند که نه‌تنها شامل ابعاد اکتشاف/بهره‌برداری باشد، بلکه همچنین تمایزی بین منابع دانش داخلی و خارجی ایجاد کند؛ بنابراین مدل نظری پالایش‌شده‌تری از دوسوتوانی و تأثیر آن در عملکرد شرکت بدست آوردند. آنها فرض نمودند که ظرفیت جذب شرکت عاملی میانجی است و به‌طور مثبت رابطه بین آمیخته منبع یابی تکنولوژی [11] و عملکرد شرکت را تنظیم می‌کند. ظرفیت جذب به‌طور عمده از طریق یافته‌های پیوسته و درگیر شدن در تحقیق و توسعه در طول زمان توسعه می‌یابد.

منبع یابی تکنولوژی تقسیم بندی اکتشاف و بهره برداری در راستای مرزهای تکنولوژیکی و سازمانی منبع: روتاارمل و الکساندر (۲۰۰۹)
تقسیم بندی اکتشاف و بهره برداری در راستای مرزهای تکنولوژیکی و سازمانی منبع: روتاارمل و الکساندر (۲۰۰۹)

در مدلی نظری روتاارمل و الکساندر (۲۰۰۹) که بر اساس مفهوم دوسوتوانی به‌عنوان توانایی شرکت در ایجاد تعادل همزمان هنگام فعالیت‌های مختلف در وضعیت موازنه و بده‌بستان [12] می باشد، فرضیه اصلی این است که رابطه شکل بین آمیخته منبع یابی تکنولوژی شرکت و عملکرد شرکت وجود دارد که به‌نوبه خود نشان می‌دهد که تعقیب دوسوتوانی در منبع یابی تکنولوژی عملکرد شرکت را افزایش می‌دهد. آنها با استفاده از نمونه‌ای تصادفی از شرکت‌های سازنده صنعتی امریکا مدل خود را مورد ارزیابی قرار دادند و توانستند حمایت قوی‌ای تجربی از این ارتباط پیدا نمایند و عملکرد شرکتها را در دو بعد نوآوری و اقتصادی ارزیابی نمایند.

روتاارمل و الکساندر (۲۰۰۹) در نهایت ‌چشم اندازی اقتضایی را پیشنهاد نمودند که ظرفیت جذب شرکت به‌طور مثبت عاملی میانجی است که بر رابطه دوسوتوانی بر عملکرد شرکت تأثیر می‌گذارد و متوجه شدند که شرکت‌ها با سطوح پیشرفته‌تر ظرفیت جذب می‌توانند فواید بیشتر و متناسب‌تری از دوسوتوانی در منبع یابی تکنولوژی به دست آورند. این بدین دلیل است که سطوح بالاتر ظرفیت جذب به این شرکت‌ها اجازه می‌دهد که نه‌تنها فشار به وجود آمده از همزمانی انجام اکتشاف و بهره‌برداری در استراتژی تکنولوژی که منابع داخلی و خارجی را ترکیب می‌کند را کاهش می‌دهد، بلکه همچنین می‌تواند سرریزها و اشکالاتی که در زمان تعقیب دوسوتوانی در این دو بعد متفاوت به وجود می‌آید را مهار نماید. به‌عبارتی‌دیگر ظرفیت جذب به شرکت اجازه می‌دهد تناقض‌های به وجود آمده به دلیل تعقیب همزمان منابع تکنولوژی داخلی و خارجی شناخته‌شده و جدید را متعادل کند و تطبیق دهد. به‌طور خلاصه، ظرفیت جذب، نقطه اتکایی است که به شرکت اجازه می‌دهد دوسوتوانی را داشته باشد.


قسمت قبلی قسمت بعدی
اکتشاف، بهره‌برداری و نوآوری باز انتقال‌های اکتشاف و بهره‌برداری
به این مقاله امتیاز دهید.

پانویس ها و مراجع   [ + ]

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz