در این بخش دنباله‌دار استراتژی به بررسی صنعت کامپیوتر در کتاب معضل نوآوران نوشته کلایتون کریستنسن خواهیم پرداخت. امیدوارم که با نظرات شما همراهان بتوانیم نکاتی برای بهبود کسب‌وکار خود برداشت نماییم. در ادامه با هارمه همراه باشید.

کتاب معضل نوآور

مقدمه

صنعت کامپیوتر نه چندان خانگی
کامپیوتر نه چندان خانگی

تکرار الگوی شکست

در برخی از صنایع الگوی شکست رهبری بازار بیش از یک‌بار تکرار شده است. صنعت کامپیوتر را در نظر بگیرید. آی بی ام بازار کامپیوترهای بزرگ را تحت سلطه خود داشت اما با ظهور مینی کامپیوترها که فن‌آوری‌های بسیار ساده‌تری از رایانه‌های بزرگ داشتند این تسلط را از دست داد.

درواقع، هیچ  یک از تولیدکننده کامپیوترهای بزرگ نتوانستند، بازیگر قابل‌توجهی در کسب‌وکار مینی کامپیوتر باشند.

شرکت‌ Digital Equipment Corp، بازار مینی کامپیوترها را ایجاد کردند و مجموعه‌ای از شرکت‌های به‌شدت موفق دیگر به این بازار پیوستند مانند: Data General ،Prime ،Wang  Hewlett-Packard و NIXDORF؛ اما هر یک از این شرکت‌ها به‌نوبه خود بازار کامپیوترهای شخصی رومیزی را از دست دادند.

اپل، Commodore ،Tandy و IBM باقی‌مانده بودند تا بازار کامپیوترهای شخصی را ایجاد نمایند. اپل، به‌ویژه، در ایجاد استانداردهایی برای کامپیوترهای کاربرپسند نوآور بود؛ اما اپل و آی بی ام در مورد رایانه‌های قابل‌حمل پنج سال بعد از رهبران این بازار عمل کردند.

صنعت کامپیوتر - DEC
صنعت کامپیوتر – DEC

همان‌طور که در بازار خرده‌فروشی دیدیم، بسیاری از این تولیدکنندگان پیشرو رایانه را، زمانی به‌عنوان بهترین شرکت‌های مدیریت‌شده در جهان می‌شناختند و توسط روزنامه‌نگاران و دانشمندان مدیریت به‌عنوان نمونه هایی برای الگوبرداری معرفی می‌شدند. این ارزیابی Digital Equipment Corp، در سال 1986 را در نظر بگیرید:

«شرکت DEC این روزها مثل یک قطار در حال حرکت است. سازنده 7.6 میلیارد دلار کامپیوتر در حال افزایش سرعتش است، درحالی‌که اکثر رقبایش در رکود در صنعت کامپیوتر متوقف‌شده‌اند.»

نویسنده در ادامه به آی بی ام هشدار می دهد مواظب خودش باشد، چراکه روی ریل قطار ایستاده است. درواقع در مطالعه مک کینزی که درنهایت منجر به کتاب «در جستجو تعالی» شد، DEC یکی از برجسته‌ترین شرکت‌های موردمطالعه بود.
بااین‌حال، چند سال بعد، نویسندگان DEC را کاملاً متفاوت تحلیل کردند:

«DEC یک شرکت نیاز به تریاژ است و بایستی به‌سرعت در بحرانی که گیرکرده نیازهایش اولویت‌بندی شود.

فروش خط کلیدی مینی کامپیوترش در حال خشک شدن است.
طرح تجدید ساختار دوساله شرکت به‌سختی شکست‌خورده.
سیستم‌های پیش‌بینی و برنامه‌ریزی تولید به طرز بسیار بدی شکست‌خورده‌اند.
کاهش هزینه حتی باعث نشده سازمان نزدیک به بازگرداندن سوددهی شود…؛

اما مصیبت واقعی DEC فرصت‌های ازدست‌رفته است. این دو سال تلاش و اقدامات ازدست‌رفته برای پاسخگویی نصفه و نیمه به رایانه‌های شخصی و ایستگاه‌های کاری کم حاشیه که صنعت کامپیوتر را دگرگون کرده است.»

در نمونه بررسی‌شده بازار دیجیتال، همان‌طور که در مثال سیرز دیدیم، تصمیمات بسیاری منجر به از دست دادن جایگاه شرکت DEC شد، آن‌هم درزمانی که به‌طور گسترده‌ای این شرکت توسط دیگران به‌عنوان نمونه‌ای از شرکتی هوشیار و موفق در نظر گرفته می‌شد.

شرکت DEC را به‌عنوان نمونه‌ای از تعالی مدیریتی ستایش می‌کردند آن‌هم درزمانی که ظهور رایانه‌های رومیزی را نادیده می‌گرفت، همان رایانه‌هایی که چند سال بعد شرکت را محاصره نمودند. سیرز و DEC دو مثال قابل‌توجه هستند.

صنعت کامپیوتر - xerox
صنعت کامپیوتر – xerox

زیراکس برای مدت طولانی بازار دستگاه‌های فتوکپی بزرگ مورداستفاده در مراکز کپی را تحت سلطه خود داشت. بااین‌حال فرصت‌های بزرگ رشد و سود در بازار فتوکپی کوچک را از دست داد.

اگرچه شرکت Steel minimills در حال حاضر 40 درصد از بازار فولاد آمریکای شمالی را در دست دارد، اما در سال 1995 هیچ کارخانه فولادی نه در آمریکا، آسیا و یا اروپایی وجود نداشت که از تکنولوژی کارخانه‌های Steel minimills استفاده کند.

از 30 تولیدکنندگان بیل مکانیکی کابلی، در گذار بیست‌وپنج ساله صنعت حفاری به تکنولوژی هیدرولیک تنها 4تای آن‌ها بقا یافتند.

همان‌طور که خواهیم دید، لیست شرکت‌های پیشرویی که در مواجهه با تغییرات مخرب تکنولوژی و ساختار بازار شکست‌خورده، طولانی است.


نکات صنعت کامپیوتر

  • سرعت تغییرات و نوآوری در همه صنایع یکسان نیست به همین دلیل است که درگذشته برخی صنایع در طی یک قرن برخی دیگر در طی یک دهه و یا چند سال دچار دگرگونی می‌شدند
  • با در نظر گرفتن اینکه کامپیوترها در چند دهه گذشته به‌تمامی صنایع نفوذ کردن هرگونه تغییرات در این صنعت به‌سرعت به صنایع دیگر سرایت می‌کند.
  • سرعت کلی تغییرات در حال افزایش است دنیای امروزی با سرعت بیشتری نسبت به سال‌های قبل تغییر می‌کند.
  • شرکتی که نتواند این تغییرات فناوری و ساختاری بازارها را تشخیص دهد و به‌درستی به آن پاسخ دهد به‌زودی از چرخه رقابت خارج خواهد شد.
  • عکس‌العمل زودهنگام به تغییرات تحول‌آفرین شاید سودآوری شرکت را تهدید کند ولی عکس‌العمل زودهنگام حتماً شرکت را به ورطه نابودی خواهد کشاند.
  • موفق بودن، بزرگ بودن، سودآور بودن، نوآور بودن و … هیچ‌کدام نمی‌تواند شرکتی را که تغییرات تحول‌آفرین صنعتش را ندیده و برای آن آماده نشده را نجات دهد.
  • نمودار زیر تعداد کامپیوتر های شخصی را در نمودار لگاریتمی نشان میدهد تغییرات این صنعت بوضوح مشخص است.
تعداد کامپیوتر های شخصی
تعداد کامپیوتر های شخصی

قسمت قبلی قسمت بعدی
بخش اول – صنعت خرده فروشی بخش سوم – مدیران شکست
کتاب معضل نوآوران بخش دوم – صنعت کامپیوتر
4.8 (96%) 5 رای

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz