شکل گیری و رشد قارچی استارتاپ های مشابه، منحصر به یک منطقه یا کشور خاص مثل کشور ما نیست. تقریباً در اکثر زیست بوم‌های استارتاپی وقتی ایده ای با استقبال مواجه و به اصطلاح «داغ» می‌شود، سیل عظیم ایده‌های کپی برداری شده از آن نیز به دنبالش راه می افتند؛ به این امید که از موفقیت بزرگ آن سهمی هر چند کوچک برای خود به دست بیاورند. در ادامه با هارمه همراه باشید تا به بررسی موضوع کپی برداری ایده ها از دیدگاه مدیریتی بپردازیم.

کلون سازی
کلون سازی

اما چرا کارآفرینان و استارتاپ ها بر خلاف ماهیت نوآورانه‌شان به پیروی از جمع و کپی برداری از ایده ها و اپلیکیشن ها یا شرکت‌های داغ بازار گرایش دارند؟ علت امر تقریباً واضح است: چون به نظر می‌رسد موفقیت این ایده‌ها تضمین شده باشد. اما پژوهش‌های تازه نشان می‌دهند اینطور نیست. یک تحقیق جدید نشان داده است تغییر، و مقاومت در برابر پیروی از روندهای داغ بازار، می‌تواند استراتژی موفق تری باشد.

محققین دانشکدهٔ کسب و کار دانشگاه شیکاگو بوث ۴۵۶۶ استارتاپ در ۴۵۶ دسته بندی مختلف صنعت نرم افزار بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۲ را مورد بررسی قرار داده‌اند. نتایج بررسی‌های آن‌ها نشان می‌دهد احتمال باقی ماندن صاحبان کسب و کار که بر خلاف معیارهای پذیرفته شدهٔ بازار حرکت می‌کنند، سرمایه جذب می‌کنند و شرکت خود را به صورت عمومی در می‌آورند معمولاً بیشتر است.

خلاصه خبر از دیجیاتو


آموخته‌هایی از کپی برداری خوب و سرقت ایده‌ها

مسلماً نویسنده این مقاله در entrepreneur و محققین دانشکدهٔ کسب و کار دانشگاه شیکاگو بوث کاملاً به دنیای استارتاپی و فضای کسب و کار وارد هستند ولی گفتن چند نکته خالی از لطف نیست:

  • کلاً ایده پردازی و کارآفرینی بر بوم سفید نمی‌تواند صورت گیرد هیچ کسی نمی‌تواند 0 تا 100 چیزی را تمام و کمال بسازد پس همه چیز و همه ایده‌ها کپی همدیگر هستند. بهتر است که چرخ را دوباره اختراع نکنید (در برخی مواقع اختراع دوباره چرخ لازم است)
  • پیکاسو -هنرمندان خوب کپی می‌کنند ، ولی هنرمندان عالی سرقت می‌کنند!
    پیکاسو -هنرمندان خوب کپی می‌کنند ، ولی هنرمندان عالی سرقت می‌کنند!

    اینکه شما خلاق باشید یا صرفاً کپی کار باشید به باریکی مو است. همانگونه که استیو جابز از قول نقاش معروف پیکاسو می‌گوید «هنرمندان خوب کپی می‌کنند، ولی هنرمندان عالی سرقت می‌کنند!» منظور از سرقت در اینجا افزایش ارزش ایده با ایجاد تغییراتی دران است. استیو جابز موس، رابط کاربری گرافیکی، سیستم پخش موزیک دیجیتال، تلفن یا موبایل را اختراع نکرد. او فقط شیوه کنار هم قرار گرفتن آن‌ها را از نو طراحی کرد و فضایی که آن‌ها در فرهنگ عمومی اشغال کرده بودند را تغییر داد.

  • اپل، فیسبوک، علی بابا، دراپ باکس، گوگل، لینکدین، فایرفاکس، توئیتر و … بهترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های استارتاپی دیروز از دیگران کپی کاری نمودند ولی کپی کار صرف نمانند، آن‌ها در نهایت سارقانی ماهر شدند. این لیست انتهایی ندارد.

سرقت ایده ها اپل

  • آیا باید در برابر گرایش به کپی برداری از استارتاپ های موفق مقاومت کرد؟ به نظر من جواب این سؤال نه است؛ من اعتقاد دارم که گزارش محققین دانشکدهٔ کسب و کار دانشگاه شیکاگو بوث کاملاً درست است و احتمال باقی ماندن صاحبان کسب و کار که بر خلاف معیارهای پذیرفته شدهٔ بازار حرکت می‌کنند و بتوانند سرمایه جذب می‌کنند و بتوانند شرکت خود را به صورت عمومی در آورند معمولاً بیشتر است ولی این دلیل نمی‌شود که از ایده های موفق سرقت ننمود.
  • افرادی باید با در نظر گرفتن فضای کسب و کار و فرهنگ و در کل کانتکس ایران دست به سرقت استارتاپ های موفق نمایند. همین را در نظر بگیرید که ما مثلاً دیجیکالا که کپی کاملی از آمازون شده است را نداشتیم و بایستی چند سال گذشته منتظر می‌ماندیم تا آمازون بعد از برجام تازه دست به کار می‌شد تا در طی چند سال به ایران می‌آمد.

خواندن این مقالات به درک بهتر این موضوع کمک می‌کند.

کپی کت ها در برابر نوآورها، مخالفان و موافقان، تمایزی نامشهود که در آینده ایران مشهودتر خواهد شد

آیا این درست است که بهترین ایده‌های استارتاپی در ابتدا مضحک بوده‌اند؟

ایده‌ های بقیه را کپی نکنید! آن‌ها را بدزدید!

تحلیل خبر روز: آیا واقعاً نباید از استارتاپ های موفق کپی برداری کرد؟
5 (100%) 2 رای

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz