کارت سوخت سرانجام حذف شد؛ اتلاف سرمایه 200 میلیاردی یا اقدامی در راستای رفاه مردم؟ در ادامه با هارمه همراه باشید تا این خبر را از دیدگاه مدیریتی مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دهیم.

صف بنزین و کارت سوخت
صف بنزین و کارت سوخت

به گفته وزیر نفت، با توجه به اختلاف ناچیز قیمت بنزین در کشورمان با نرخ بنزین سایر کشورهای منطقه، عملاً انگیزه قاچاق خرد بنزین ازمیان‌رفته است و ازاین‌رو استفاده از کارت‌های سوخت مزیتی نداشته و تنها به افزایش زمان سوخت‌گیری و ایجاد دردسر برای مردم، منجر می‌شود.

اما در نقطه مقابل برخی نیز بر این باورند که با توجه به صرف هزینه 200 میلیاردی ایجاد زیرساخت کارت سوخت در کشور، از میان برداشتن این سیستم درواقع هدر دادن سرمایه محسوب می‌شود و در صورت افزایش مجدد قیمت نفت، بار دیگر ضرورت استفاده از کارت سوخت ایجاد خواهد شد.

حرف‌وحدیث‌های فراوانی برای هر دو دیدگاه وجود دارد اما آن‌طور که از شواهد برمی‌آید حتی وجود کارت سوخت در چند سال گذشته تأثیر محسوسی بر تغییر میزان قاچاق سوخت نداشته است و در عوض دونرخی بودن قیمت بنزین و ابلاغ سهمیه‌بندی‌های مختلف منجر به فساد و سودجویی برخی افراد شده است.

خلاصه اخبار از دیجیاتو


 آموخته‌هایی از سوختن کارت سوخت

  • برای گرفتن هرگونه تصمیم استراتژیکی باید انواع مزایا و معایب آن را تا جایی که سیستم را تحت تأثیر قرار می‌دهد پیگیری کرد و جامع نگرانه تصمیم گرفته شود.
  • اعتقاد این‌جانب در مورد قوانین کاهش آن‌ها است، قوانین در صورت ایجاد صحیح و منطقی و اجرای درست تازه نشانگر وجود مشکلاتی در جای دیگر سیستم است و جلوی بهره‌وری را می‌گیرد و در صورت ایجاد غیرمنطقی و اجرای نادرست منجر به رانت و فساد در سیستم می‌شود.
  • مشکل سوخت در ایران مثل تمامی مشکلات دیگر ایران ناشی از دخالت‌های بی‌مورد و اشتباه دولت است. درصورتی‌که بدون دخالت‌های دولت و حذف یارانه‌ای که به این بخش واریز می‌گردد. می‌توان به‌یک‌باره این بازار را آزاد نمود مشکلات آن را برای همیشه از روی دوش دولت و مردم برداشت. این تصمیم در بلندمدت تضمین‌کننده رفاه مردم و رشد اقتصاد خواهد بود.
  • گرفتن و اجرای تصمیمات درست استراتژیک نیازمند ذکاوت و جسارت مورد نیاز است. درصورتی‌که جسارت کافی نداشتیم بایستی حتماً ذکاوت بیش‌ازحد داشته باشیم. آزادسازی یک‌باره قیمت سوخت جسارت زیادی می‌خواهد. چون جسارت نداشتیم کارت سوخت را ایجاد کردیم. حذف کارت سوخت زمانی اقدام مفیدی بود اگر  و تنها زمانی که قیمت سوخت کاملاً آزاد می‌شد. ولی با اتفاقاتی که در حال رخ دادن است، بعید می‌دانم آزادسازی اتفاق بیفتد. گویا ذکاوت هم نداریم.
  • توجه داشته باشید که تصمیم برای ادامه اجرای یک تصمیم قبلی با توجه به صرف هزینه‌هایی که برای آن شده صورت نمی‌گیرد بلکه در این مورد باید فواید آن را بررسی کرد چون هزینه‌ها برگشت‌ناپذیرند و به اصلاح معمول شما آن پول را دور ریخته‌اید چه‌کارت سوخت داشته باشیم چه نداشته باشیم. پس هزینه‌های برگشت‌ناپذیر در تصمیم‌گیری برای ادامه اجرای یک تصمیم قبلی نمی‌تواند معیار باشد.
  • مبلغ 200 میلیارد تومان ایجاد و 20 میلیارد تومان نگهداری این سیستم در حجم مبالغ دولتی ایران حجمی به‌حساب نمی‌آید. فقط کافی است آن را به 75 میلیون نفر تقسیم کنید. دانستن وزن و نسبت عوامل موثر بر تصمیم گیری از ابتدایی ترین وظایف تصمیم گیرنده است.
تحلیل مدیریتی اخبار روز: کارت سوخت، آیا سوخت؟
4.8 (96%) 5 رای

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar