تاکنون چند دستگاه گلکسی نوت ۷ سامسونگ به دلیل مشکلات باتری دچار انفجار و ایجاد آتش‌سوزی شده‌اند. به همین دلیل برخی خطوط هواپیمایی در نقاط مختلف دنیا ورود این موبایل هوشمند را به پروازهای خود ممنوع کرده‌اند. حال خبرگزاری تسنیم خبر داده که هواپیمایی قشم ایر در ایران نیز این ممنوعیت را در پروازهایش وضع کرده است. در ادامه با هارمه همراه باشید تا تحلیل مدیریتی این خبر را با هم بخوانیم.

گلکسی نوت 7
گلکسی نوت 7

گلکسی نوت ۷ که در ماه اوت امسال روانهٔ بازار شد به دلیل ظاهری زیبا، تغییر رابط کاربری نقدهای مثبت بسیاری را از سوی منتقدان دریافت کرد. اما پس از گزارش ۹۰ مورد انفجار از جانب دارندگان گلکسی نوت 7 فقط در امریکا، سامسونگ در کوتاه‌ترین زمان در قبال این موضوع واکنش داده و فروش گلکسی نوت ۷ را در تمام جهان متوقف کرده و تصمیم به جمع‌آوری  و تعویض داوطلبانه گوشی‌های دارای مشکل نموده است. تا پس از رفع مشکل مربوط به باتری و انفجار گوشی، آن را مجدداً عرضه کند. این خبر جایی جذاب می‌شود که بدانید بر اساس اطلاعات موجود سامسونگ تاکنون ۲.۵ میلیون دستگاه گلکسی نوت ۷ را راهی بازار کرد. به گفته سامسونگ تا اکنون نیمی از نیمی از گلکسی های فراخوانی شده در آمریکا و در کل یک‌میلیون گوشی تعویض شده‌اند.

ابعاد مالی مشکلات سامسونگ

به‌طور حتم این مساله می‌تواند روی گزارش مالی آیندهٔ سامسونگ تأثیر منفی داشته باشد و عملکرد کلی این برند را دچار خدشه کند، اما بااین‌وجود سامسونگ تمام تلاش خود را می‌کند تا این مشکل را حل نماید. بر اساس گزارش بلومبرگ فراخوانی گلکسی نوت ۷ برای سامسونگ یک میلیارد دلار هزینه خواهد داشت، البته بسیاری از تحلیلگران معتقدند که یک ضرر مالی کوتاه‌مدت برای این کمپانی، بسیار بهتر از وارد آمدن خدشه به برند معتبر آن در طولانی‌مدت است. توجه کنید که پس از هشدار در مورد منع استفاده از گلکسی نوت 7 در هواپیما، ارزش بازار سامسونگ 10 میلیارد دلار کاهش یافت. پس می‌توان گفت که حاشیه‌های مشکلات باطری این گوشی در صورت عدم مدیریت صحیح فراتر از ‌یک میلیارد دلار ضرر برای این شرکت می‌تواند باشد.

رقبا و مشکلات رقابتی سامسونگ

به گزارش بلومبرگ رقابت با آیفون 7 اپل و عرضهٔ سریع‌تر گوشی، دلیل اصلی مشکلات باتری گلکسی نوت 7 بوده است. سامسونگ پیش‌بینی می‌کرد که فروش اپل کاهش خواهد یافت و این فرصت خوبی برای تصاحب بازار اپل خواهد بود. ولی مشکلات باطری مانع اجرای این تاکتیک سامسونگ شد. از طرف دیگر اپل به دلیل مشکلات پیش‌آمده برای گلکسی نوت 7، میزان تولید آیفون 7 را 10 درصد افزایش داده است و شرکت‌های دیگری مثل آل جی و لنوو با افزایش تبلیغات خود و تأکید بر ایمن نبودن گلکسی درصدد سهم بردن از این اتفاق هستند. سامسونگ برای نگه‌داری مشتریان خود دو تاکتیک را به کاربرد: یکی ارائه رنگ‌های متنوع برای گلکسی نوت 7و دیگری در اختیار قرار دادن گوشی یدک برای کاربران تا زمانی که گوشی جدید آن‌ها آماده شود.

خلاصه اخبار از زومیت


آموخته‌هایی از باطری گلکسی نوت ۷

روایت‌شده است در حدود ۷۰۰ سال پیش، در اصفهان مسجدی بزرگ می‌ساختند. اما چند روز قبل از افتتاح مسجد، کارگرها و معماران جمع شده بودند و آخرین خرده‌کاری‌ها را انجام می‌دادند. پیرزنی ازآنجا رد می‌شد وقتی مسجد را دید به یکی از کارگران گفت: فکر کنم یکی از مناره‌ها کمی کجه! کارگرها خندیدند. اما معمار که این حرف را شنید، سریع گفت: چوب بیاورید! کارگر بیاورید! چوب را به مناره تکیه بدهید. فشار بدهید….!!!
و مدام از پیرزن می‌پرسید: مادر، درست شد؟!!
مدتی طول کشید تا پیرزن گفت: بله! درست شد!!! تشکر کرد و دعایی کرد و رفت…
کارگرها حکمت این کار بیهوده و فشار دادن مناره را از معمار باتجربه پرسیدند؟! معمار گفت: اگر این پیرزن، راجع به کج بودن این مناره با دیگران صحبت می‌کرد و شایعه پا می‌گرفت، این مناره تا ابد کج می‌ماند و دیگر نمی‌توانستیم اثرات منفی این شایعه را پاک کنیم… این است که من گفتم در همین ابتدا جلوی آن را بگیرم !

  • حال روایت گلکسی نوت 7 هم همین است انفجار باطری، تعویض میلیون‌ها گوشی، ضرر و زیان میلیاردی بااینکه مشکلات بزرگی هستند ولی بزرگ‌ترین مشکل فعلی ضربه ایست که به برند گلکسی و سامسونگ واردشده است. عملکرد سامسونگ در مورد مدیریت این بحران قابل‌قبول بوده ولی شاید بایستی کمی نترس‌تر و قاطع‌تر عمل می‌کرد و با خاموش کردن نرم‌افزاری گوشی‌هایش نمی‌گذاشت که کار به تحریم گوشی در پروازها بکشد.
  • همیشه درعین‌حال که به تعریف و تمجید و تبلیغ سازمانتان یا برندتان یا برند شخصیتان می‌پردازید در خلوت خودتان از هر راهی که به ذهنتان می‌رسد به دنبال اشکالاتتان بگردید وقتی‌که ایرادی درجایی مشاهده کردید آن‌ها را اولویت‌بندی کنید و تا زمانی که آن را برطرف نکردید دست نکشید.
  • مواظب شایعه‌ها باشید ممکن است که ایرادی که اصلاً اهمیت ندارد به شایعه‌ای بزرگ تبدیل شود.
  • قدم‌های بزرگ بردارید ولی همیشه برنامه بحران و خروج داشته باشید.
  • حواستان به رقبایتان باشد گاهی رقبایمان خودشان طناب دار خودشان را با اشتباهاتشان می‌بافند، شما فقط باید چهارپایه را بکشید.
  • نگذارید اشتباهاتتان طناب دار شما شود. نگذارید هیجان و احساسات جای منطق را در تصمیم‌گیری‌هایتان بگیرد.
  • ابعاد ضرر اشتباهات و بحران را بررسی کنید، برخی ابعاد کوتاه‌مدت هستند ولی برخی بلندمدت. تصمیم منطقی با نگرش به هردو باید گرفته شود.

البته روشهای انتقادات مشتریان هم امروزه خیلی پیشرفت کرده و سازمانها دیگر نمیتوانند فکر کنن صدای مشتری به جایی نخواهد رسید. در انتها توجه شما را به انتقاد مشتریان از گلکسی نوت به روش امروزی جلب میکنم.

فروشگاههای سامسونگ در هنگام ارائه گلکسی نوت
فروشگاههای سامسونگ در هنگام ارائه گلکسی نوت
چگونه گلکسی نوت خود را به روش ایمن شارژ نمایید.
چگونه گلکسی نوت خود را به روش ایمن شارژ نمایید.
به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz