چند هفته پیش، رستوران اسپرینگبون در منهتن شاهد افزایش مشتریان جدید بود. ده‌ها نفر می‌آمدند و در مورد بستنی توت‌فرنگی ریواس اسپرینگبون می‌پرسیدند و ما در رستوران می‌دانستیم که دقیقاً آن‌ها از کجا آمدند. چون روز قبل، یک اکانت مربوط به غذا در اینستاگرام عکسی از دسر ما برای صدها هزار نفر از هوادارانش پست کرده بود. برای آشنایی با استراتژی بازاریابی این رستوران با هارمه همراه باشید.

استراتژی بازاریابی اینستاگرام

اکانت اینستاگرام اسپرینگبون
اکانت اینستاگرام اسپرینگبون

در ماه می، سام اکستین و جردن فلدمن رستوران اسپرینگبون را با تمرکز بر آبگوشت باز کردند. اکستین از زمان راه‌اندازی، یک استراتژی بازاریابی رسانه اجتماعی بر محور تأثیرگذاران اینستاگرامی یا «اینستاگرامرزها» ایجاد نموده که تابه‌حال تأثیر قوی بر روی کسب‌وکار آن‌ها داشته است.

تأثیرگذاران معمولاً هزاران نفر هوادار دارند و در بسیاری از صنایع مختلف اعم از مواد غذایی یا طراحی خانه وجود دارند. اینستاگرامرز غذایی شاخه‌ای از وبلاگ نویسان مواد غذایی می‌باشند، آن‌ها در رستوران غذا می‌خورند، از غذای خود عکس گرفته و نظر خود را به اشتراک می‌گذارند. در طول چند سال گذشته، محبوبیت اینستاگرامرزها  جهشی غیرمنتظره داشته است، مخصوصاً در بازارهای بزرگی مانند نیویورک. یکی از بزرگ‌ترین اکانتهای اینستاگرام، New Fork City، هم‌اکنون بیش از 700.000 هواداران دارد.

سام اکستین مؤسسین اسپرینگبون قصد دارد تا غذای خود را ازلحاظ بصری جذاب‌تر نماید و آن را با عکس‌ها و فیلم‌های خلاقانه در اکانت اینستاگرام اسپرینگبون به نمایش بگذارد. وی می‌گوید که مهم است اکانت رستوران به‌روز باشد تا تأثیرگذاران عکس‌هایی از این رستوران را که می‌بینند و دوست دارند به اشتراک بگذارند.

انتخاب اینستاگرامرز

وی زمانی که می‌خواست مشخص کند با کدام اینستاگرامرزها برای معرفی رستورانش تماس بگیرد به دنبال اکانتهایی با حداقل 10،000 هواداران گشت. پس‌ازآن او پست‌های آنان را بررسی نمود تا ببیند که علاقه‌مندی آن‌ها هم‌راستا با غذاهای سالم رستورانش است یا خیر؟ وی می‌گوید «بسیاری از وبلاگ نویسان مواد غذایی علاقه‌مند به غذا و دسر با سایز های بیش‌ازاندازه هستند. برخی مسائل غلط‌انداز در اینجا، وجود دارد». در میان تأثیرگذاران، شما لازم نیست که خیلی دور بروید تا عکسی از وعده‌های غذایی غیرسالم پیدا کنید، مثل این «همبرگر و پنیر کبابی»

اکانت اینستاگرام اسپرینگبون
اکانت اینستاگرام اسپرینگبون

برای پیدا کردن تأثیرگذاران، اکستین به‌سادگی به دنبال اکانت رده‌بالا مانند New Fork City گشت و کسانی را که آن‌ها دنبال می‌کردند دنبال کرد. وی می‌گوید «شرط می‌بندم 80 درصد از کسانی که آن‌ها دنبال می‌کنند بزرگ‌ترین تأثیرگذاران نیویورک هستند». هنگامی‌که اسپرینگبون یک آیتم جدید در منو دارد اکستین پیام مستقیمی به تأثیرگذاران اینستاگرام می‌فرستد و آن‌ها را دعوت به تست کردن آن می‌کند. توافق نانوشته‌ای وجود دارد که غذای رستوران برای تست تأثیرگذاران رایگان است و تأثیرگذاران نیز تصاویر این تست را در شبکه‌های خود به اشتراک می‌گذارند.

نه به پست‌های پولی اینستاگرام

در اوایل، یک اینستاگرامرز اکستین را غافلگیر کرد و در ازای یک پست درخواست 100 دلار نمود، بر اساس توصیه‌های که اکستین از تأثیرگذار دیگری دریافت کرده بود، او اینگونه پاسخ داد: «با عرض پوزش، ما یک شرکت جدید هستیم و نمی‌توانیم بابت پست‌ها پولی بدهیم، اما هنوز دوست داریم تا شما برای تست کردن غذاهای ما به این رستوران بیایید.» تأثیرگذار به‌هرحال آمد، از غذای رایگان لذت برد و عکسش را روی اینستاگرام ارسال کرد.

اسپرینگبون هرگز برای پست‌ها پولی پرداخت نمی‌کند. اکستین می‌گوید تأثیرگذاران به‌طورکلی تصاویر را به‌صورت رایگان برای ما ارسال می‌کنند، ازآنجایی‌که تأثیرگذاران نیاز به مطلب برای پر کردن صفحه خود را دارند. (البته نه کاملاً رایگان، چون برای هر عکس یک وعده‌غذا رایگان برای تست داده می‌شود) به گفته وی تأثیرگذاران وقت و پست باکیفیت‌تری از شما خواهند گذاشت اگر آن‌ها شما را باور کنند و نه اینکه به آن‌ها پول پرداخت شود.

قدرت باز اشتراک اینستاگرام

Strawberry Rhubarb @springbone
بستنی توت فرنگی ریواس از اینستاگرام @springbone

یکی از تأثیرگذارانی که با اکستین همکاری می‌کند اکانت کاربری @ny.foodie توسط بروس و مونیکا وانگ بود این زوج موافقت کردند برای یک تست رایگان بستنی توت‌فرنگی ریواس اسپرینگبون بیایند. آن‌ها این عکس را برای 40،000 هواداران خود پست کردند، پست تقریباً 600 لایک و 8 نظر داشت. پست شامل هشتگ #new_fork_city بود که باعث می‌شد از تأثیرگذار دیگر New Fork City که دارای اکانت های بزرگ‌تری است غیرمستقیم بخواهند که این پست را به اشتراک بگذارد. با توجه به گفته‌های مدیر New Fork City، او همه پست‌ها با هشتگ#new_fork_city را رصد می‌کنند.

یک هفته بعد، New Fork City مجدد تصویر را برای بیش از 700.000 هواداران خود به اشتراک گذاشت. در این مورد، New Fork City پولی درخواست نکرد، اما زمانی که رستورانی از آن‌ها بخواهد تا عکسی را به اشتراک بگذارد، آن‌ها گاهی تا 500 دلار درخواست می‌کنند. به‌تازگی، کمیته تجارت فدرال آمریکا FTC برای پست‌های پولی که برچسب تبلیغات ندارند مقررات سخت‌گیرانه‌ای ایجاد نموده است. هنگامی‌که برای پست پولی پرداخت می‌شود New Fork City همیشه از یک هشتگ مانند #SP- که مخفف «حمایت مالی» استفاده می‌کند. آن‌ها نمی‌خواهند به دردسر بیافتند.

تأثیر بازنشر پست اسپرینگبون توسط New Fork City چشمگیر بوده است. پست بیش از 16،000 لایک و 235 نظر داشت. «تقریباً همه افراد دوستانشان را مخاطب قرار می‌دادند و می‌گفتند: اینجا را نگاه کن، ما باید باهم اینجا برویم» اکستین می‌گوید. پست منجر شد که ده‌ها نفر روز بعد بیایند درخواست بستنی توت‌فرنگی ریواس نمایند.

گفت‌وگوهایی اطراف برند

اکستین تخمین می‌زند در یک روز عادی، اینستاگرام ممکن است حدود 5 درصد از مشتریان جدید اسپرینگبون را ایجاد نماید. او درآمد سال آینده رستورانش را 1.25 میلیون دلار تخمین زده است؛ اما تأثیر اینستاگرام گسترده‌تر از این است. اینستاگرام به اسپرینگبون اجازه می‌دهد گفت‌وگوهایی در اطراف برند خود شکل دهد و با مشتریان در تماس باشد. شاید مهم‌تر از همه آن‌ها «این باشد که مردم در مورد این رستوران صحبت می‌کنند» اکستین می‌گوید «بدون اینستاگرام، شما از آن گفتگو بیرون هستید».

چگونه یک رستوران نیویورکی از تأثیرگذاران اینستاگرام بهره برد تا فروشش را افزایش دهد
5 (100%) 1 رای

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz