«بشارت» در دوره شکوفایی اینترنت تبدیل به اسم رمز کسب‌وکارها شده بود بشارت یعنی به دنیا اعلام کنید که کالا یا خدمت شما چگونه می‌تواند زندگی مردم را بهبود دهد . من به‌عنوان بشارت‌دهنده دومین نرم‌افزار اپل، به رواج یافتن این لغت کمک کردم. ایده‌ی کلی ساده است: این لغت از یک واژه یونانی گرفته‌شده که به معنای «اعلام خبرهای خوب» است؛ بشارت یعنی به دنیا اعلام کنید که کالا یا خدمت شما چگونه می‌تواند زندگی مردم را بهبود دهد. در ادامه با هارمه همراه باشید .

بشارت دهنده

وظیفه من در اپل این بود که این خبر خوب را اعلام کنم که مکینتاش قرار است همه را خلاق‌تر و کارآمدتر کند. کار من صرفاً بازاریابی یک کامپیوتر نبود؛ آن‌قدر به آن باور داشتم که می‌خواستم دیگران هم امتحانش کنند. اکنون به‌عنوان بشارت‌دهنده ارشد کانوا، وظیفه‌ام به اشتراک گذاشتن پلتفرمی است که طراحی را دموکراتیک کند. بشارت دهندگان همیشه منافع دیگران را در سردارند.

بسیاری از کسب‌وکارها به این ایده رسیده‌اند که مشتریان بشارت دهندگان بالقوه هستند؛ مشتاق‌ترینشان می‌تواند نظرش را در مورد شرکت شما بدون دریافت پول همه‌جا پخش کند. اما باید به یاد داشته باشید که مدیران -حتی خارج از دپارتمان بازاریابی- هم می‌توانند بشارت‌دهنده باشند. من در سال‌های کارم در بخش تکنولوژی و مشاوره به صنایع دیگر، یاد گرفتم که همه مدیران اجرایی می‌توانند این شیوه را به کار بگیرند و برای شرکت و حرفه‌شان مفید واقع شوند.

اگر رهبر هستید باید برای سازمان خود و آنچه ارائه می‌کند بشارت‌دهنده باشید و باید این نقش را هم درونی -در اتاق استراحت بین کار، از طریق ایمیل و پلتفرم‌های مشارکتی- و هم بیرونی، در اجلاس‌های صنعتی و در لینکدین، فیسبوک و توییتر انجام دهید. در عصر اجتماع و شبکه‌های اجتماعی بشارت وظیفه همه است.

اگر خود را با شرکتی هم‌راستا کرده باشید که محصولات یا خدماتش همه خواسته‌های شما را داشته باشد، این کار ساده خواهد بود. در دنیای من این بدان معنی است که این محصولات عمیق (پیش‌بینی کننده همه نیازهای کاربر)، هوشمند (ارائه راه‌های جدید و هوشمندانه برای کاهش درد یا افزایش لذت)، کامل (دارای پشتیبانی کافی)، توانمندساز (کمک‌کننده به افراد برای بهبود زندگی خود) و برازنده (ترکیب ظاهر و عملکرد) هستند.

اما حتی اگر فروشنده مک‌بوک، تسلا، بلیت هواپیمایی ویرجین آمریکا و دیگر برندهای مطرح نیستید هم بالاخره شرکت شما چیزی ارزشمند و متمایز دارد که ارزش بشارت دادن را دارد. ممکن است کالا یا خدمت هم نباشد. ممکن است ارزش‌های شرکت، شیوه‌های حسابداری بی‌نقص، یا سیاست‌های دورکاری آن باشد.

گای کاوازاکی در مقر اپل
گای کاوازاکی

وقتی یک بشارت‌دهنده مؤثر باشید، فقط برای شرکت تبلیغ نمی‌کنید، بلکه نمونه‌ای هم برای کارکنان خواهید ساخت. نشان می‌دهید که یک عضو مشتاق و درگیر هستید. به همکارانتان الهام می‌بخشید و توانایی رهبری خود را نشان می‌دهید. به دفتر کار خود نگاهی بیندازید تا بشارت دهندگان را ببینید – کسی که مرتباً در پنل‌های کنفرانس مشارکت می‌کند؛ عضو تیمی که در مورد تحقیقات صنعت توییت می‌کند؛ دستیاری که عکس‌های محصولات جدید را در اکانت پین‌تر است خود قرار می‌دهم. این‌ها رهبرانی هستند که شرکت‌ها به آن‌ها احتیاج دارند. پس باید مهارت‌هایی که برای ملحق شدن به باشگاه نیاز دارید، ایجاد کنید. بنا به تجربه من، سه راه برای بشارت مؤثر وجود دارد: گپ‌وگفت، صحبت برای عموم و رسانه‌های اجتماعی.

هنر بشارت
هنر بشارت

گپ و گفت

بشارت دادن به افرادی که از قبل می‌شناسید بسیار راحت‌تر است. فرآیند ایجاد و پرورش این ارتباطات اجتماعی همان چیزی است که به آن گپ‌وگفت می‌گوییم. اگر در این مورد شک دارید، چون خجالتی هستید یا آن را توهین‌آمیز و غیرمؤدبانه می‌دانید باید نظرتان را تغییر دهید. دارسی رزاک در کتاب خود «قورباغه و شاهزاده: رازهای شبکه‌سازی مثبت برای تغییر زندگی»، شبکه‌سازی را این‌طور تعریف می‌کند «کشف آن چیزی که می‌توانید برای کس دیگری انجام دهید.» این نگرش سخاوتمندانه کلید ایجاد روابط گسترده، پایدار و همراه اعتماد است که باعث می‌شوند افراد آنچه را شما در مورد سازمانتان می‌گویید باور کنند. برای اینکه افراد بیشتری شما را بشناسند باید:

بیرون بروید

گپ و گفت نیازمند برقراری ارتباط است. نمی‌توانید از داخل اتاقتان انجامش دهید، پس خود را مجبور کنید که در دفتر یا اداره گردش کنید؛ از طبقات و شعبه‌های مختلف شرکت دیدن کنید؛ در نمایشگاه‌های تجاری، همایش‌ها، سمینارها و کنفرانس‌ها شرکت کنید.

سؤال بپرسید

حرفه‌ای‌های گپ و گفت بر مکالمه مسلط نمی‌شوند. آن را آغاز می‌کنند، سپس سکوت می‌کنند و گوش می‌دهند.

احساسات خود را نشان دهید

احساسات خود را نشان دهید. اگر فقط در مورد شغلتان صحبت کنید، فرد کسل‌کننده‌ای خواهید بود. حرفه‌ای‌های گفت و گفت به چیزهای متفاوت زیادی علاقه دارند. یک فایده این احساسات این است که راه‌های بیشتری برای ارتباط با افراد ایجاد می‌کنند. من خیلی از ارتباطات تجاری را از طریق هاکی و خیلی از ارتباطات ورزشی‌ام را از طریق کسب‌وکارم ایجاد کرده‌ام.

پیگیر باشید

24 ساعت بعد از ملاقات با کسی با او تماس بگیرید یا ایمیل بفرستید. افراد کمی پیگیری می‌کنند، بنابراین کسانی که این کار را انجام می‌دهند خود را متمایز و جذاب می‌کنند.

مؤثر ایمیل بفرستید

ایمیل یک ابزار کلیدی است. حتماً از قسمت موضوع ایمیل استفاده بهینه ببرید. پیام خود را کوتاه و ساده نگه‌دارید، ایمیل‌های بی‌پاسخ را دوباره بفرستید، و همیشه ظرف 48 ساعت به ایمیل‌ها پاسخ دهید.

حفظ ارتباط را آسان کنید

خیلی از افراد شماره تلفن همراه خود را روی کارت ویزیت خود چاپ نمی‌کنند یا اطلاعات تماس را ذیل ایمیل‌های ارسالی خود درج نمی‌کنند. برای ارتباط مانع ایجاد نکنید.

لطف کنید

من اعتقاددارم کارهایی که برای دیگران انجام می‌دهید کارما دارد. اگر می‌خواهید یک گپ زننده عالی باشید، به دیگران خوبی کنید.

هنر بشارت
هنر بشارت

صحبت مقابل مردم

وقتی در سال 1983 کارم را در اپل شروع کردم، از صحبت کردن در جمع می‌ترسیدم. چه کسی می‌خواهد استیو جابز را دنبال کند؟ اما اگر بخواهید یک بشارت‌دهنده موفق باشید باید این مهارت را کسب کنید. سخنرانی کردن بخش مهمی از بشارت است چراکه شما را وادار می‌کند پیام منسجمی طراحی کنید و به گروه بزرگی از افراد اعلام کنید. 20 سال طول کشید تا من پشت تریبون راحت باشم. من نه‌تنها از پسش برآمدم بلکه مورد تحسین هم قرار گرفتم:

محتوای باکیفیت تولید کنید

اگر حرف ارزشمندی برای گفتن داشته باشید، سخنرانی ساده‌تر خواهد شد. اگر حرفی برای گفتن نداشته باشید، سخنرانی نکنید. در غیر  این صورت کمی تحقیق کنید و چیزی جالب برای گفتن پیدا کنید. این 80 % ماجراست.

فروش شرکت را فراموش کنید.

وقت خود را صرف تبلیغ برای خود و سازمانتان یا بدنام کردن رقبا نکنید. بدترین سخنرانی آن است که حضار تصور کنند برای فروش بیشتر تبلیغ کرده‌اید.

شخصی‌سازی کنید.

سه تا پنج دقیقه اول سخنرانی خود را با علایق و افکار حضار تطبیق دهید. این نشان می‌دهم که شما تکلیف خود را انجام داده‌اید و تلاش کرده‌اید تجربه‌ای ارزشمند و ویژه برایشان خلق کنید. مثلاً وقتی برای اس.سی جانسون سخنرانی می‌کنم، تصاویری از محصولات پاک‌کننده این شرکت را در کابینت‌های خانه‌ام نشان می‌دهم.

سرگرم‌کننده باشید.

بسیاری از مربیان سخنرانی با این مخالف‌اند، اما این افراد مثل من سالی 50 بار سخنرانی نمی‌کنند. نظریه من این است که هدف یک سخنرانی سرگرم کردن است. اگر حضار سرگرم شوند، حتی می‌توانید بخشی از اطلاعات را از قلم بیندازید. اما اگر سخنرانی‌تان کسل‌کننده باشد، هیچ مقداری از اطلاعات مفید نمی‌تواند آن را جذاب کند.

داستان بگویید.

بهترین راه برای حفظ آرامش هنگام سخنرانی داستان گفتن است – در مورد جوانی‌تان، فرزندانتان، مشتریانتان، چیزهایی که خوانده‌اید. وقتی داستان میگویید، خود را در داستان‌گویی رها می‌کنید. دیگر در حال سخنرانی نیستید. سخنرانان خوب، داستان‌گویان خوبی هستند؛ سخنرانان عالی داستان‌هایی میگویند که به رساندن پیامشان کمک می‌کند.

از قبل حضار را بینید.

با ملاقات با مخاطبین خود قبل از سخنرانی، امکان موفقیت خود را بالاتر ببرید. با آن‌ها صحبت کنید. اجازه دهید با شما وارد ارتباط شوند – به‌خصوص افرادی که در ردیف‌های اول نشسته‌اند. وقتی پشت تریبون قرار گرفتید، چهره‌های مهربان آن‌ها را خواهید دید و اعتمادبه‌نفستان افزایش خواهد یافت.

آنچه را که می‌توانید کنترل کنید

اگر می‌توانید اتاق کوچک‌تری برای سخنرانی انتخاب کنید. در این صورت احتمال اینکه افراد به شما گوش دهند، به جک‌های شما بخندند، و داستان‌های شما را دنبال کنند افزایش می‌یابد. یک اتاق پر ازلحاظ احساسی صمیمانه‌تر است. بهتر است 200 نفر در یک اتاق دارای 200 صندلی باشند، تا 500 نفر در یک اتاق با ظرفیت 1000 نفر.

تمرین کنید و همیشه صحبت کنید.

باید حداقل 20 بار سخنرانی کنید تا مهارت پیدا کنید.

رسانه‌های اجتماعی

هنر بشارت
هنر بشارت

وقتی برای مکینتاش کار می‌کردم قدرتمندترین ابزارهای بازاریابی تلفن‌های همراه، فکس و هواپیماها بودند. ابزار من جمع کردن چند صد نفر آدم در یکی از سالن‌های یک هتل بود. اما امروزه گوگل پلاس، فیسبوک، اینستاگرام، لینکدین، پین‌تر است و توییتر بشارت را سریع، کم‌هزینه و در دسترس کرده‌اند و هرکسی که علاقه‌مند به این حوزه است باید از مزایای این شبکه‌های اجتماعی استفاده کند. گرچه گپ‌وگفت می‌تواند شما را در سال با چند صد نفر آشنا کند، و سخنرانی می‌تواند شما را در مناسبت‌های مختلف مقابل تعداد زیادی از مردم قرار دهد، رسانه‌های اجتماعی می‌توانند طی چند هفته شما را در معرض دید هزاران نفر قرار دهد. برای اینکه به این هدف دست‌یابید باید:

ارزش ارائه کنید.

قانون اولیه برای موفقیت در رسانه‌های اجتماعی ساده است: محتوای خوب را به اشتراک بگذارید، چه خودتان ایجادش کرده باشید چه بازاشتراک کرده باشید. «محتوای خوب » چهار شکل دارد:

  • اطلاعات. چه اتفاقی افتاده است؟ مثال: وزارت دفاع آمریکا می‌گوید در حال بررسی نقش دگرباشان جنسی در ارتش است.
  • تحلیل. چه معنایی دارد؟ مثال: ماتر جونز توضیح می‌دهم چرا گاز گرفتن لوییس سوارز ستاره فوتبال اروگوئه در جام جهانی یک مسئله بهداشتی بزرگ است.
  • کمک. چگونه می‌توانم انجامش دهم؟ مثال: سینت توضیح می‌دهد پیامک دادن به 911 چگونه کار می‌کند.
  • تفریح. اوه! واقعا؟ مثال: هر سال دو کلیسا در یونان یک جنگ موشکی مصنوعی راه می‌اندازند تا عید پاک را جشن بگیرند.

جالب باشید.

بسیاری از افراد اشتباهاً تصور می‌کنند دنبال کنندگان می‌خواهند در مورد موضوعات محدودی مطلب بخوانند. آیا باید فقط در مورد کارآفرینی، نوآوری و فناوری مطلب به اشتراک بگذارم؟ آیا مدیران موتورولا باید فقط در مورد موتورولا محتوا به اشتراک بگذارند؟ این شیوه کسل‌کننده است و در شبکه‌های اجتماعی جواب نمی‌دهد. باید گسترده‌تر فکر کنید.

از فرصت‌ها استفاده کنید.

رسانه‌های اجتماعی به نفع افراد شجاع هستند، پس از بیان احساسات و نظراتتان نترسید. در مورد مسائلی که شما، سازمان و مشتریانتان را تحت تأثیر قرار می‌دهد قاطع باشید. اگر فکر می‌کنید زنان بیشتری باید به مقام مدیریت برسند، مقاله‌ای در دفاع ازنظر خود منتشر کنید. یک مدیر تکنولوژی آمریکایی باید در مورد مسائلی مثل ویزای کاری شهروندان خارجی شجاع باشد.

مختصر بگویید

افراد سریعاً قضاوت می‌کنند و اگر نتوانید نظرشان را جلب کنید رها می‌کنند و می‌روند. حجم مناسب برای فیسبوک و گوگل پلاس دو یا سه جمله بالای مطلب ری شیر شده و برای توییتر 100 کاراکتر است. برای مطالبی که خودتان می‌نویسید حجم مناسب 500 تا 1000 کلمه است.

مثبت و مهربان باشید

کار درست را به روش درست انجام دهید. پست‌های دیگران را ری شیر کنید، کامنتهای مثبت و هوشمندانه بگذارید و منابع و راه‌حل پیشنهاد دهید. به‌خصوص وقتی مطلبی را ری شیر می‌کنید، هر پستی باید حاوی لینکی به محتوای اصلی باشد که هم از تولیدکننده محتوا قدردانی شود و هم خوانندگان به اصل مطلب دسترسی داشته باشند. این کار محبوبیت شما را میان بلاگرها و مدیران وب‌سایت افزایش می‌دهد.

هیجان ایجاد کنید

هر پستی باید چیز چشمگیری مثل عکس، نقاشی یا ویدئو داشته باشد. اگر مطلب بیش از 4 پاراگراف است از بولت یا شماره برای سازمان‌دهی مطلب استفاده کنید. کاری نکنید که مطلبتان شبیه یک رمان یا کتاب الکترونیک شود.

عنوان‌های وسوسه‌انگیز انتخاب کنید.

پست‌هایی که عنوان‌هایی مثل «ده علت اصلی… » یا «راهکار نهایی… » دارند، غیرقابل مقاومت هستند. این عنوان‌ها میگویند: این مطلب مفید و کاربردی است.

از هشتگ استفاده کنید

هشتگ‌ها پست‌های افراد مختلف را به هم متصل می‌کند و مطالب پراکنده را منسجم می‌نمایند. وقتی به پست خود هشتگ اضافه می‌کنید به خواننده میگویید که این مطلب مربوط به یک موضوع شیر شده و محبوب است. مثلاً توصیه‌های #رسانه‌های_اجتماعی پست‌های مربوط به رسانه‌های اجتماعی را به هم متصل می‌کند.

فعال بمانید

منظورم از فعال سه تا 20 پست در روز است. این یک راهبرد است. اما اگر پست‌های خوبی دارید می‌توانید بیشتر از این هم شیر کنید. اما اگر پست‌های بد شیر کنید، این تعداد زیاد هم هست. ابزارهای خودکارسازی مثل بافر، دو شیر، فرندز+ می، هو تسویت، پست پلنر، اسپراوت سوشیال، تای لویند و توییت میتوانند به شما کمک کنند برای محتوای خود برنامه‌ریزی کنید.

بشارت یعنی به اشتراک گذاشتن بهترین چیزهایی که خودتان، تیمتان و سازمانتان دارید، با افرادی که از آن سود می‌برند. این یک مسئولیت و یک فرصت است که همه از واحد منابع انسانی تا واحد IT، از واحد مالی تا واحد تولید می‌توانند از آن استفاده کنند. پس این مهارت‌ها را ذره‌ذره پرورش دهید. با یک تمرین کوچک شروع کنید و هفته‌های بعد فعالیت‌های بشارت را گسترش دهید. به یاد داشته باشید این یک هنر است – و تمرین کنید!

گای کاوازاکی بشارت‌دهنده ارشد کانوا، مدیر اجرایی در دانشکده کسب‌وکار برکلی هاس و نویسنده «هنر شروع 2.0» است (پورتفولیو، 2015).

هنر بشارت دادن یا چگونه برند خود را بشارت دهیم
5 (100%) 3 رای

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz