در این قسمت از بررسی صنعت مد به همراه لوسیا پالادینو یکی از اساتید SDA به بررسی فرصت های شغلی در شرکت‌های مد و لاکچری می پردازیم. در ادامه با هارمه همراه باشید.

گپی با یک متخصص مد

مدیریت شرکت‌های مد و لاکچری
مدیریت شرکت‌های مد و لاکچری

لوسیا پالادینو استاد مدیریت استراتژیک و کارآفرینی در SDA Bocconi است. قبل از فارغ‌التحصیلی، او شروع به کار در صنعت مد نموده و تابه‌حال در مسیر حرفه‌ای خود دو دیدگاه مختلف از صنعت مد را تجربه نموده است. در آغاز او برای دو شرکت بزرگ (گروه مد والنتینو و پولو رالف لورن) کار می‌کرد. وی بازارپرداز بخش زنانه لوکس بود. سپس، تصمیم گرفت به یک شرکت ایتالیایی کوچک‌تر برود. این شرکت ایتالیایی مدیریت فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای برندهای تکی و چندگانه محصولات آماده پوشیدن، برندهای انتشاری و یا اتصالی را انجام می‌داد. وی آنجا یک خریدار بود.

دو بخش بعدی شامل برخی توصیه‌های مفید برای ورود به صنعت مد و بهترین روش‌های مربوط به این صنعت است. ما امیدواریم که شما بتوانید بیشترین استفاده را از توصیه‌های لوسیا ببرید.

1- چگونه وارد صنعت مد شویم

دستورالعمل‌ها و توصیه‌هایی برای همه:

عجله نکنید، شما باید از اصول اولیه شروع کنید. گاهی اوقات حتی یک تجربه کوتاه در یک فروشگاه می‌تواند به شما در درک بهتر بازار و کسب‌وکار هدف کمک نماید. بسیاری از فعالیت شرکت به‌طور مستقیم از فعالیت فروشگاه ناشی می‌شود: به‌عنوان‌مثال CRM، بازرپردازی بصری، خرید، ارتباطات.

رزومه کاری خود را به هر کس در صنعت مد ارسال نمایید، نه‌فقط برای «10 شرکت برتر». کار کردن در کسب‌وکار مد می‌تواند به معنای کار کردن برای یک برند ترکیبی یا تأمین‌کننده مشهور یک برند لوکس یا برندی نیچ و یا استارتاپی بر اساس فرآیندهای تولید جدید (برای مثال چاپ سه‌بعدی) باشد. همه فرصت‌ها می‌تواند چالش‌برانگیز و جالب باشد!

همیشه بر نقاط قوت خود تمرکز کنید و به‌طور مداوم مهارت‌هایی را که دارید اهرم نمایید. اگر شما دارای یک پیشینه خلاق و تجربه طراحی می‌باشید پرش به تحقیقات بازاریابی، حتی در همان صنعت نیز می‌تواند دشوار باشد. خرید یک دفتر کاری است که در آن اعداد و تجزیه‌وتحلیل عددی به میزان زیادی به‌حساب می‌آیند؛ بنابراین اگر فکر می‌کنید با اعداد، فرمول و تجزیه‌وتحلیل آن‌ها رابطه خوبی ندارید بهتر است برای این نوع موقعیت‌ها درخواست کار ننمایید. صنعت مد با انواع نقش‌ها مشخص می‌شود و هر نقش دارای ویژگی‌های خاصی است. برخی از مهارت‌های می‌تواند برای یک نقش مناسب باشد، برخی نه. در مورد روابط عمومی فکر کنید: در این نقش شما باید قادر به ایجاد روابط و شبکه‌ها باشید. اگر شما یک فرد خجالتی هستند، شاید این نقش شما نیست. علاوه بر این برخی از مهارت‌های را می‌توان با عمل و تجربه و یا مطالعه به دست آورد برخی دیگر بیشتر غریزی می‌باشند.

یک مربی و / یا حامی در هر مرحله از آموزش و یا مسیر شغلی خود داشته باشید.

رزومه مدرن و پروفیل لینکدین بر اهداف و شایستگی به دست آورده متمرکزشده است، همیشه به یاد داشته باشید که رزومه خود را به‌روزرسانی نمایید.

راهنمای دانشجویان:

در تمام دوره‌هایی که درزمینهٔ مد یا داری پس‌زمینه اقتصاد مد و یا بخش عملی (کارگاهی) با همکاری شرکت‌های مد است، ثبت‌نام نمایید.

همیشه با آپدیت ترین رزومه خود آماده‌باشید.

راهنمای افراد با تجربه کم، در تلاش برای تغییر شغل به صنعت مد:

بر روی فعالیت‌های در اولین تجربه خود تاکنون آموخته‌اید تمرکز نمایید و سعی کنید از یک‌راه دقیق و قدرتمند ارتباطاتی بر مبنای آن‌ها برقرار کنید. مشخص کنید دارای چه شایستگی‌هایی هستید و چه چیزی می‌تواند در انجام کارهای جدیدی که به آن علاقه‌مندید برایتان مفید باشد.

مشخصات لینکدین خود را بروز نمایید و در جستجوی فرصت‌های مختلف باشید.

در گروه‌های اختصاصی بحث شرکت نمایید.

با دفاتر استعدادیابی تماس بگیرید.

هفته یک‌بار از قسمت «همکاری با ما» و یا «استخدام» در وب‌سایت‌های تمام شرکت‌های بزرگ مد، برای پیدا کردن فرصت جالب استفاده نمایید.

راهنمای افراد با تجربه که می‌خواهند صنعت خود را تغییر و به دنیای مد وارد شوند

شبکه‌سازی یکی از بهترین گزینه‌ها برای بهره‌برداری در این مورد است. از تمام ارتباطات خود استفاده نمایید!

بر مسیر آموزش خود دوباره متمرکز شوید. می‌توانید در یک دوره، یا کارگاهی و … که به صنعت جدید اختصاص داده‌شده شرکت نمایید.

رزومه کاری خود را به روشی قدرتمند با کمک یک مربی به‌روزرسانی نمایید.

 با دفاتر استعدادیابی تماس بگیرید. در این مرحله از زندگی حرفه ای خوب است که رزومه خود را در جستجو برای پست‌های مدیریتی به دفاتر استعدادیابی ارسال نمایید.

2- نقش‌های اصلی در یک شرکت مد

جدول زیر نقش‌ها، عملکردها و کلمات کلیدی مربوط به هر نقش در صنعت مد را شامل می‌شود:

عملکردها و کلمات کلیدی مربوط به نقشهای اصلی در شرکت مد
عملکردها و کلمات کلیدی مربوط به نقشهای اصلی در شرکت مد

2-1- بازارپرداز در یک شرکت مد

بازارپرداز نقشی است که افراد تجاری را به افراد خلاق یک شرکت متصل می‌کند. تیم بازارپردازی معمولاً مسئول قیمت‌گذاری و متعادل‌سازی دسته‌بندی محصولات و قیمت‌ها در یک کالکشن (مجموعه) است. ایجاد آموزش برای افراد تیم فروش هم در طول کمپین فروش (برای فروشندگان در نمایشگاه) و هم قبل از فروش کالکشن به مشتریان نهایی (برای مدیران فروش در فروشگاه‌ها) جزو وظایف تیم بازارپردازی است. به‌منظور ایجاد ساختار و قیمت کالکشنها تیم بازارپردازی همراه با تیم طراحی، باید انجام به تجزیه‌وتحلیل‌های فروش هم برای مشتریان نهایی (در فروشگاه‌هایی که به‌طور مستقیم برای شرکت هستند، فروشگاه‌هایی با لیسانس تک برند و گوشه‌های ویژه در داخل فروشگاه‌های دپارتمانی) و هم پس از کمپین فروش در شو روم‌ها بپردازند. همراه با بخش خلاق، آن‌ها می‌توانند در برازش لباس‌ها و انتخاب مدل‌ها و کارهایی ازاین‌دست نقش داشته باشند. در این نقش آن‌ها با طراحان در ارتباط خواهند بود چراکه با شروع به‌وسیله خریداری پارچه آن‌ها آغاز به رؤیاپردازی و پیش‌بینی گسترش کالکشن می‌نمایند خیلی قبل‌تر از آنکه کالکشن به بازار بیاید!

با حرکت از یک شرکت به شرکت دیگر در صنعت مد می‌توانید دامنه کارهای مختلفی برای بازارپرداز پیدا کنید: شما می‌توانید یک بازارپرداز منطقه‌ای باشید. شرکت‌های بزرگ جهان ممکن است بر اساس سرزمین و یا منطقه تقسیم‌بندی شده باشد، بنابراین شما می‌توانید به‌عنوان‌مثال بازارپرداز آسیا باشید. در شرکت‌های کوچک‌تر دفتر اصلی در پاریس یا میلان مسئول کسب‌وکار جهانی است و شما می‌توانید بازارپردازی با مسئولیت همه بازارها باشید.

2-2- خریدار در یک شرکت مد

این نقش تنها بر یک برند یا محصول شرکت متمرکز نیست و معمولاً جنبه سخت این کار این است که بایستی از مخلوطی از برندهای مختلف و دسته‌بندی محصولات باهم در یک فضای منحصربه‌فرد (فیزیکی یا دیجیتالی) استفاده نمایید و با توجه به سلیقه مشتریان به ارائه محصولات بپردازید.

امروزه این نقش توسط این واقعیت که کافی نیست همیشه به یک «مشتری» بفروشید، بلکه باید گردشگران[1]، مشتریان مطلع، مصرف‌کنندگان دیجیتالی و غیره را نیز در نظر بگیرید پیچیده‌تر شده است. خریدار امروزه در مورد تجارب خرید مختلف، خدمات متصل به خرید و اهداف مختلف فکر می‌کنند. در شرکت‌های بزرگ خریداران مختلفی برای اهداف مختلفی وجود دارد. (به‌عنوان‌مثال برای فروشگاه‌های فیزیکی و دیجیتال، یا برای مناطق) برای ارائه یک تجربه کامل و فوق‌العاده به مشتریان خریداران با بازارپرداز بصری همکاری می‌کنند. برای خریداران، تجزیه‌وتحلیل فروش شایستگی کلید است، اما اگر می‌خواهم به رقابت در بازار جهانی بپردازید، کافی نیست (و اگر شرکت دارای یک وب‌سایت باشد شما در حال رقابت در بازار جهانی هستید!) پانزده سال پیش، در تخصیص بودجه برای فصل آینده، خریدار بایستی تنها فروش فصل قبل یک فروشگاه را در نظر می‌گرفت و به میزان کمی میزان خرید از یک‌فصل به فصل بعد را تغییر می‌داد، هر یک یا دو فصل یک‌بار برخی از محصولات را اضافه می‌کرد و به دنبال برخی روندهای جدید بود. امروزه خریدار بایستی با دنیای دیجیتالی به‌سرعت در حال حرکت انطباق پیدا کنند. تمام منطق خرید تغییر کرده است و فرصت‌ها و دیدگاه‌های جدید از این طرح جدید رشد نموده است!

2-3- مدیر خلاق در یک شرکت مد

اگر شما می‌خواهید بیشتر در مورد نقش مدیر خلاق/طراح بدانید، در اینجا سه فیلم پیشنهادی را خواهید یافت که در آن این نقش توسط شخصیت‌های واقعی به نمایش گذاشته‌شده است.

مدیر – فیلم اخیر گوچی و فریدا جیانینی به‌عنوان مدیر خلاق

اطلاعات فیلم http://www.imdb.com/title/tt2767266

تریلر https://www.youtube.com/watch?v=NiTdZ0CsxGw

والنتینو، آخرین امپراتور – نگاهی به درون زندگی والنتینو درست قبل از ترک شرکت

اطلاعات فیلم http://www.imdb.com/title/tt1176244/?ref_=nv_sr_1

تریلر https://www.youtube.com/watch?v=UGJJRPWqvzM

لاگرفلد محرمانه – تصویری از زندگی عجیب و شگفت‌انگیز یک آیکون

اطلاعات فیلم http://www.imdb.com/title/tt0809439/?ref_=nv_sr_1

گزیده https://www.youtube.com/watch?v=5Lmt2SQUX34

3- چگونه برند مد خود را ایجاد کنید

از چارچوب یک طرح کسب‌وکار شروع نمایید، نکته مهم این است که این طرح می‌تواند به شما کمک کند تا به سؤالات درست صنعت مد پاسخ دهید.

چارچوب طرح کسب‌وکار مد
چارچوب طرح کسب‌وکار مد

افرادی که مایل به شروع یک کسب‌وکار در صنعت مد هستند اغلب تنها به پیشنهاد ارزشمند (ایده خودشان) تمرکز می‌کنند. ایده کسب‌وکار لازم است، اما کافی نیست! اگر شما می‌خواهید استارتاپ خود را شروع کنید باید بر روی بسیاری از جنبه‌های مربوطه تمرکز کنید و مطمئن شوید که آن‌ها با پیشنهاد ارزش شما به‌صورت سازگار و پایداری متصل شده‌اند. این توجه کلی به طرح کسب‌وکار امروزه بیش از گذشته اهمیت یافته است.

وب و دنیای دیجیتال به‌اصطلاح مزیت پیشرو بودن را متزلزل کرده است. قبل از دوران اینترنت، هنگامی‌که شما کسب‌وکاری به راه می‌انداختید، موانع ورود زیادی به صنعت بود، اما پس از ورود مزیت شما می‌توانست توسط همین موانع معمولاً برای یک دوره کم‌وبیش طولانی از زمان محافظت شود؛ اما امروز، برای ایجاد یک کسب‌وکار شما تنها نیاز به یک کامپیوتر و اینترنت دارید و به همین دلیل بسیاری از مردم می‌توانید با ایده‌های موفق‌تر وارد کسب‌وکار شوند.

امروزه برای محافظت از مزیتتان، اولین کار این است که بر روی کل چارچوب طرح کسب‌وکارتان تمرکز نمایید و مطمئن باشید که پیشنهاد ارزشمندتان به‌درستی با تمام جنبه‌های دیگر این طرح در ارتباط است.

ارتباطات نقش‌های شرکت‌های مد
ارتباطات نقش‌های شرکت‌های مد
فرصت‌های شغلی در شرکت‌های مد و لاکچری
5 (100%) 2 رای

پانویس ها و مراجع   [ + ]

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar