در این قسمت از آموزش-مشاوره مدیریت شرکت‌های مد و لاکچری به همراه لوسیا پالادینو یکی از اساتید SDA به بررسی بهترین روش‌ها در شرکت‌های مد و لاکچری می پردازیم. در ادامه با هارمه همراه باشید.

1- مد روز باش، اما بالاتر از همه چیز اقدام «مسئولانه» داشته باش

مدیریت شرکت‌های مد و لاکچری
مدیریت شرکت‌های مد و لاکچری

در سال‌های اخیر تم مسئولیت اجتماعی شرکت‌های بزرگ اهمیت خود را در تمام صنایع افزایش‌یافته است. این تم‌ها می‌تواند تعداد زیادی از پروژه‌ها و ایده‌های را شامل شود و باعث ایجاد توازنی جدید در میان بازیگران صنعت مد گردد. یک شرکت دیگر، یک «جعبه بسته» نیست و بیشتر به یک «اکوسیستم باز» شبیه است؛ که شامل همه ذینفعان آن است: از سهامداران تا کارکنان، از جامعه محلی تا مؤسسات، از مشتریان هدف تا شبکهٔ تأمین‌کنندگان. در بخش زیر می‌توانید نمونه‌هایی از «اقدام‌های» صورت گرفته‌شده در راستای مسئول‌تر بودن شرکت‌های مد بیابید.

Michael Kors به کارکنان اجازه می‌دهد ساعات کار را داوطلبانه انتخاب کنند

http://destinationkors.michaelkors.com/kors-cares/gods-love-we-deliver/employees-volunteer-fight-hunger/

گزارش اقدامات آگاهانه پایدار H & M

http://sustainability.hm.com/en/sustainability/downloads-resources/reports/sustainability-reports.html

H & M و اهمیت از آگاهی چرخه عمر محصول

http://about.hm.com/en/About/sustainability.html

رالف لورن و کمپین اسب صورتی در برابر سرطان: در این سال یک هشتگ ویژه برای هدف جمع‌آوری کمک مالی

http://global.ralphlauren.com/en-fr/About/Philanthropy/Pages/pink-pony-promise.aspx

Brunello Cuccinelli و بازسازی یک روستای کوچک

http://investor.brunellocucinelli.com/eng/company-profile/social-responsibility/

 People Tree: پایدار بودن از ریشه مأموریت شرکت

http://www.peopletree.co.uk/

 Diesel پل پونته ریالتو در ونیز را نجات می‌دهد.

http://artsbeat.blogs.nytimes.com/2012/12/14/venices-rialto-bridge-to-be-restored-with-corporate-money/?_r=0

2-شراکت و همکاری

ایجاد ارزش به‌تنهایی برای داشتن یک پیشنهاد فروش منحصربه‌فرد کافی نیست، باید این پیشنهاد ارزش باعث تکامل شرکت‌های پیرو آن با تغییرات متناسب در طرح استراتژیک و بازار هدف متفاوت گردد. این تغییرات ممکن است مربوط به جغرافیا، دامنه محصول، نیاز به افزایش خوشه هدف مشتریان، تمایل به گرفتن مشتریان جوان‌تر و / یا مسن‌تر، ورود به بخش جدید در بازار و تنوع در کسب‌وکار و … باشد. در یک جهان متحرک سریع وب محور، ابزار مختلفی می‌توانند به شرکت‌ها در رسیدن به اهداف استراتژیک شان کمک کنند. یکی از این ابزارها همکاری شرکت‌ها می‌باشد. این همکاری لزوماً نیاز نیست فقط بین دو شرکت مد باشد، بلکه می‌توانند هر دو برندهای لاکچری و یا غیر لاکچری در صنعت مد و یا برندهای لاکچری در صنایع مختلف باشند. فعالیت‌های برند مشترک[1] زمانی به‌درستی کار می‌کند که آن‌ها برای هر دو برند درگیر، ایجاد ارزش نمایند و معمولاً توسط نسخه‌های محدود و یا ویژه ارائه می‌شود به‌طوری‌که ارزش مختلف دو برچسب روی کالا مشتری را به‌اشتباه نیندازد! در بخش زیر شما می‌توانید برخی از نمونه‌های برند مشترک را پیدا کنید!

پپسی: همکاری‌های اخیر با Vogue ایتالیا و Bloomingdales

http://www.prnewswire.com/news-releases/pepsi-and-vogue-italia-showcase-pulse-of-new-talent-collection-and-celebrate-the-work-of-10-global-emerging-designers-280892012.html

http://www.psfk.com/2014/04/pepsi-fashion-capsule-bloomingdales.html

Magnum و Dolce & Gabbana: یک بستنی برای جشن تولد 25 مگنوم

http://www.buro247.com/me/lifestyle/news/dolce-gabbana-magnum-icecream.html

Wang با H & M، آخرین همکاری بعد از بسیاری همکاری‌های پربار دیگر

http://www.popsugar.com/fashion/photo-gallery/34571864/image/35939100/Alexander-Wang-x-HM

Marc Jacobs به‌عنوان مدیر خلاق Diet Coke’s

http://www.coca-cola.co.uk/community/marc-jacobs-diet-coke-cans-bottles.html

صنعت مد و پوشیدنی

http://online.wsj.com/articles/tech-companies-and-fashion-designers-try-to-put-the-wear-in-wearables-1410305929

زیبایی و صنعت مد: همکاری Derek Lam با Estée Laude

http://www.luckymag.com/beauty/2013/12/beauty-obsession-estee-lauder-and-derek-lam

Car Shoe و لامبورگینی: یک جفت کفش خاص برای راندن یک ماشین فوق‌العاده

http://w-fashion-and-cars.blogspot.it/2013/05/car-shoe-for-lamborghini-50th.html

بوگاتی Hermès

http://w-fashion-and-cars.blogspot.it/2013/04/bugatti-veyron-hermes.html

چهار چهره‌های عمومی اندونزی به طراحان Kiehl تبدیل شدند

http://daman.co.id/grooming-kiehls-special-package/

3- روندهای جدید در صنعت مد

اگر شما در تلاش برای ورود به صنعت مد و ایجاد یک برند جدید هستید، می‌توانید راه اصلی خدمت‌رسانی خود به مشتریان را از طریق اینترنت تصور کنید، با اینترنت می‌توان ایده‌های جدیدی برای برقراری ارتباط بین پیشنهاد ارزشمند خود و رویدادهای خاصی برای جذب مشتریان بالقوه بیابید. از نمونه‌های زیر الهام بگیرید!

Marc Jacobs و “tweet shop” در لندن: در داخل این فروشگاه موقت برای ترویج عطر دیزی MJ شما محصولات را نه با پول واقعی که از طریق استفاده از توییت (با هشتگ #MJDaisyChain) می‌توانید بخرید، چون توییت تبدیل به پول نقد می‌شود.

http://www.eventmagazine.co.uk/marc-jacobs-open-pop-up-tweet-shop/destinations/article/1307304

Marc Jacobs کمپین “Cast Me Marc” را به مردم عادی که مایل به مدل شدن برای تبلیغات FW14 هستند، اختصاص داده است. آن‌ها فقط بایستی از هشتگ “CastMeMarc” در اینستاگرام در عکس‌های خود استفاده کنند و سپس انتخاب مدل‌ها شروع می‌شود.

http://www.vogue.co.uk/news/2014/04/04/marc-by-marc-social-media-models

http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2675759/Its-cast-colorful-dynamic-characters-Marc-Marc-Jacobss-new-campaign-features-fashion-fans-sourced-Instagram-instead-models.html

 هواپیماهای بدون سرنشین در شوی مد FW14 برند Fendi حاضر بودند. بینندگان می‌تواند تصمیم بگیرند از نمایش‌های کلاسیک شوی مد که به‌وسیله دوربین زمینی گرفته‌شده لذت ببردند یا از دوربین مستقر بر هواپیماهای بدون سرنشین (البته فقط برای برند فندی)

https://www.youtube.com/watch?v=GsOzdoBLuf8

https://www.youtube.com/watch?v=cBl1lN-A-Wo

وب‌سایت Nastygal.com از طریق مسابقه «لیست علاقه‌مندی‌های خود را برنده شوید» اقدام به ترویج و بازاریابی دهان‌به‌دهان (ویروسی) دیجیتال می‌نماید

http://blog.nastygal.com/features-and-shoots/contests/2010/10/the-win-your-wishlist-contest/

Netaporter.com از ایده یک فضای نمایشی فروشگاه (پنجره نمایش)[2] در طول شب مد استفاده می‌نماید. با استفاده از یک برنامه ویژه افراد می‌توانند دوربین دستگاه‌های تلفن همراه خود را به پنجره نزدیک و با تخفیف ویژه خرید یا یک هدیه دریافت نمایند.

https://www.youtube.com/watch?v=dTk_9pmqspE

http://www.luxurydaily.com/net-a-porter-gets-physical-presence-for-fashions-night-out/

ایده Jeremy Scott برای به لرزه درآوردن چرخه سنتی شرکت‌های مد با ایجاد یک بسته کالکشن Moschino به‌غیراز کالکشن های FW 14 اش. این بسته در روز پس از شوی مد در فروشگاه‌های منتخب و فروشگاه‌های الکترونیک عرضه شد:

http://fashionista.com/2014/02/jeremy-scotts-debut-moschino-collection-is-already-everywhere-including-a-magazine-cover

درباره ورود اپل به کسب‌وکار ساعت و یا افزایش بازار دستگاه‌های پوشیدنی چه می‌توان گفت؟ تابه‌حال شاهد این بوده‌ایم که چگونه تکنولوژی و اینترنت می‌تواند بر دنیای مد تأثیر بگذارد اما در مورد تأثیر معکوس آن چه نظری دارید؟ بیایید شروع به ایده پردازی بزرگ برای کسب‌وکار شما نماییم!

3.1 اینترنت و تکنولوژی: طیف گسترده‌ای از امکانات برای صنعت مد

اینترنت در ترکیب با تکنولوژی مدرن همه منطق بازار را تغییر داده است به‌طوری‌که سی سال پیش این تغییرات کاملاً غیرممکن بود. اقتصاد ما در زمان نسبی کوتاهی از «اقتصاد اتم به بیت یا اقتصاد دیجیتال» تبدیل‌شده است.[3]

نسل هزاره حتی به یاد نمی‌آورند که قبلاً دنیا چطور بوده است. نسل هزاره نمی‌تواند واقعیت دنیایی بدون گوشی‌های هوشمند، ارتباطات مجازی، ایمیل، یوتیوب، آیتونز، فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، هشتگ ها و حتی امکان خرید بلیت اتوبوس با تلفن همراه را درک کند. نسل آینده «نسل برنامه‌های موبایلی» خواهد بود.[4]

شرکت‌ها باید این اطلاعات را در طی زمان برنامه‌ریزی خود در نظر داشته باشند، برای مثال، در حین برنامه‌ریزی اقدامات ارتباطی و یا ایجاد کانال‌های تجارت الکترونیکشان. آن‌ها باید استراتژی‌های خود را مداوم به‌روزرسانی نمایند تا اولین، بهترین و یا اصلی‌ترین برند در صنعت مد شوند. این امر در دورانی که هر کس می‌تواند از طریق یک کلیک به دانش دسترسی داشته باشد بسیار مهم است!

ایده‌های سریع‌تر و سریع‌تر حرکت می‌کنند بنابراین می‌توانند توسط رقبا کپی و دوباره به روش مؤثرتری سامان‌دهی شوند. اجازه دهید تمام این جنبه‌ها را کنار هم قرار دهیم و ببینید در عمل چه اتفاقی می‌افتد. اینترنت و تکنولوژی اساساً از طریق سه «شکل» متفاوت وارد دنیای مد شده است: کانال‌های فروش، راه جدید ارتباطی و ابزار تولید

1- کانال‌های فروش امکان ارائه:

پیشنهاد انواع وسیع‌تری از محصولات در مقایسه با آن‌هایی که در یک فروشگاه فیزیکی ارائه می‌شود را داراست (ازنظر اندازه، مدل، رنگ و سفارشی‌سازی).

کشف مناطق جغرافیایی که در آن‌ها راه‌اندازی فروشگاه‌ها می‌تواند مشکل باشد و یا سودآور نیست و بهره‌برداری از ارتباط با مشتریان سنتی با روش‌های جدید. درواقع، مشتریان می‌توانند تجربه برند را نه‌تنها در یک فروشگاه فیزیکی داشته باشند، بلکه زمانی که آن‌ها در خانه با کامپیوتر خود هستند (تجارت سنتی الکترونیک)، زمانی که در حال رفتن به محل کار هستند (تجارت مسافرتی)، یا زمانی که آن‌ها در حال سفر کردن هستند با (تجارت تلفن همراه) تجربه نمایند؛ بنابراین نه‌تنها باید به وب‌سایت‌های سنتی کامل، با محتوای غنی، شاید حتی به‌جای یک بازار سنتی بیشتر شبیه یک مجله باشند تا ایده تجربه متصل به خرید را برساند، بلکه وب‌سایت مخصوص تلفن همراه بسیار حیاتی است. این به معنی به‌کارگیری و احتمالاً وجود یک اپ اختصاصی برای موبایل خواهد بود.

امکان سازماندهی مجدد فروشگاه فیزیکی. فروشگاه‌های امروزه بیشتر و بیشتر شبیه به نمایشگاهی با تعداد محدودی مدل‌ها و / یا رنگ می‌شود و شما می‌توانید آنچه را که می‌خواهید به‌طور مستقیم با دستگاه تلفن همراه خود سفارش دهید و تصمیم بگیرید که محصول را در خانه و یا در فروشگاه تحویل بگیرید. تجارت الکترونیکی به مشتریان الکترونیکی امکان ارائه پیشنهادات ویژه و یا انحصاری مختص مشتریان ویژه را می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر تکنولوژی اینترنت امکان ایجاد تجربه خرید سفارشی برای هر مشتری را به وجود آورده است.

امکان بهره‌برداری از شبکه و دانش ایجاد پلتفرم‌ها. تمام شرکت‌های بزرگ امروز صاحب یک وب‌سایت با یک فروشگاه آنلاین متصل هستند. معمولاً صفحه تجارت الکترونیک و فروشگاه‌ها قبل از صفحات دیگر اختصاص داده‌شده به وب‌سایت شرکت باز می‌شوند. برای شرکت‌های کوچک مایل به ورود به کسب‌وکار مد ایجاد وب‌سایت یک روش مناسب خواهد بود اما برای افزایش «ترافیک» و تعداد بازدیدکننده و/ یا فروش، یک‌راه حل مناسب داشتن یک پلتفرم است. پلتفرم معروف برای فروشگاه‌های سطح بالای برندهای لوکس و برندهای طراحان وب‌سایت www.farfetch.com است.

امکان افزایش قدرت تجربه خرید فیزیکی. انتخاب دیگر این است که از وب‌سایت تنها به‌عنوان یک روش ارتباطی استفاده نمایید (برای فروش محصولات در نظر گرفته نشود). در فروشگاه ایتالیایی «La Rinascent» پیشنهاد وب‌سایتش «هدایت» مشتریان برای رویدادها و اتصال آن‌ها به فروشگاه‌ها و به‌عنوان پنجره‌ای متعلق به شهر/ناحیه، برای افزایش ارزش تجربه خرید فیزیکی است.

2- راه‌های جدید برای برقراری ارتباط با جهان:

مشتریان رسانه‌های اجتماعی می‌تواند «همیشه در ارتباط باشند». امروزه شرکت‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی (فیسبوک، پینترست، توییتر، اینستاگرام و شبکه‌های بیشتر متمرکز بر روی مد مانند www.polyvore.com) فرصت دنبال نمودن مشتریان را در طول فعالیت‌های روزانه‌شان دارند. این امر به‌ویژه برای بومی‌های دیجیتال که در تمام طول روز با استفاده از گوشی‌های هوشمند خود متصل هستند، صادق است.

ارتباطات آنی و مستمرتر می‌شود. من هرروز منتظر یک یا دو پست در صفحه فیسبوک برند موردعلاقه هستم. فرم به‌اصطلاح دهان‌به‌دهان دیجیتال شکل جدیدی از ارتباطات است که اساساً رایگان و به‌طور مستقیم به‌وسیله طرفداران و افراد عادی ایجاد می‌شود. مردمی که مایل به نشان دادن آخرین خرید اینترنتی خود به تمام دوستانشان هستند و یا فقط برای اینکه چیزی به طرفداران فیسبوک خود بگویند، عکسی از رژ لب جدید برند شانل را به اشتراک می‌گذارند. این می‌تواند تمام ارتباطات موردنیاز یک شرکت باشد. یوتیوب برای به اشتراک‌گذاری فیلم‌های رویداد، بازاریابی ویروسی و کمپین‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود: (https://www.youtube.com/user/DieselPlanet).

امکان سرمایه‌گذاری در ارتباطات آنلاین (گوگل ادز برای موقعیت‌یابی، فیسبوک برای تبلیغات، آگهی‌های بنری، فروش رابطه‌ای و همکاری با وبلاگ نویسان).

استفاده از خبرنامه‌ها: به‌عنوان یک ابزار ارتباطی و کلید تجارت الکترونیک برای حمایت از استراتژی شرکت هستند. معمولاً شرکت‌های مد از آن‌ها برای ترویج محصولات جدید، پیشنهادات ویژه، پیش‌فروش، رویدادهای فروشگاهی و … استفاده می‌نمایند، درحالی‌که برندهای لوکس از آن‌ها برای برقراری ارتباط با نوع دیگر از محتوا استفاده می‌نمایند. برای مثال هرمس، هر دو هفته یک‌بار خبرنامه‌ای برای توضیح جهان برندش به روشی کاملاً ظریف و دقیق می‌فرستد. این خبرنامه واقعاً هم‌راستا با مینیمالیسم وب‌سایتش است که در آن تنها بخش کوچکی به تجارت الکترونیک اختصاص داده‌شده است و بیشتر به عناصر دیگر تأکید می‌نماید: به‌طور مثال پروژه هرمس (http://editeur-fr.hermes.com) که یک همکاری با هنرمندان برای ایجاد نسخه محدود روسری ابریشمی و تعدادی ویدیو که روش شیک گره زدن روسری ابریشم را نشان می‌دهد!

3- یک ابزار تولید

امکان چاپ سه‌بعدی توسط شرکت‌ها: شرکت‌ها می‌توانند از چاپ سه‌بعدی برای شخصی‌سازی به میزان زیاد استفاده کنند: امروزه اسکن بدن اجازه می‌دهد لباس‌هایی درست به‌اندازه بدن مشتریان به‌طور مستقیم توسط یک ماشین تولید شود. اولین آزمایش چاپ سه‌بعدی در مد توسط Pringle of Scotland انجام شد و به برخی از قطعات لباس را ارائه نمود که و توسط Iris Van Harpen یک طراح هلندی در مد پاریس به نمایش درآمد.

http://www.dezeen.com/2014/10/01/iris-van-herpen-magnetic-motion-spring-summer-2015-fashion-collection-3d-printing-magnets

چاپ سه‌بعدی توسط کاربران نهایی: درنهایت برای مصرف‌کنندگان نهایی، چاپ سه‌بعدی امکان طراحی محصولات مد را توسط خودشان در خانه می‌دهد. آن‌ها می‌توانند این محصولات طراحی‌شده خودشان را از شرکت‌های مد که در این زمینه فعالیت دارند به تولید برسانند. در این زمینه در آینده پتانسیل بسیاری بالایی برای شرکت نوپا در صنعت مد وجود دارد!

بهترین روش‌ها در شرکت‌های مد و لاکچری
5 (100%) 1 رای

پانویس ها و مراجع   [ + ]

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar