در آموزش-مشاوره 1-4 دوره مدیریت شرکت‌های مد و لاکچری به بررسی این سؤال می‌پردازیم که «لاکچری چیست؟» در ادامه با هارمه همراه باشید تا ببینیم چگونه محصولات و برندهای لاکچری خود را از بقیه متمایز می‌نمایند.

مدیریت شرکت‌های مد و لاکچری
مدیریت شرکت‌های مد و لاکچری

سلام به همه و خوش‌آمدید به این سخنرانی ‫که اولین درس ما باهم خواهد بود. ‫امروز ما در مورد لاکچری صحبت خواهیم کرد ‫و همان‌طور که خواهیم دید، لاکچری یک مفهوم بسیار پیچیده و چندوجهی است.‫ اجازه بدهید اول کمی درباره ماهیت این درس توضیح دهم ‫در ابتدا به معرفی مفهوم لاکچری می‌پردازم،‫ با استفاده از دیدگاه‌های مختلف دانشجویان و افرادی ‫که توسط ما مورد پرسش قرار خواهند گرفته‌اند.‫ سپس، سعی خواهم کرد چارچوبی در مورد اینکه لاکچری چیست ‫برحسب دسته‌بندی محصولات، ‫برحسب مشتریان، برحسب مدل کسب‌وکار ارائه نمایم ‫و اجازه دهید این را اضافه کنم که بدانیم چه چیزی لاکچری نیست. ‫می‌خواهم در همین ابتدا کمی از ‫تفاوت‌های بین لاکچری و مد بگویم، ‫این درواقع موضوع اصلی کل درس مان است.

‫چرا وقتی در مورد مد فکر می‌کنید، شما در مورد زمان فکر می‌کنید. ‫یک‌زمان کوتاه، یک چرخه عمر محصول کوتاه. ‫معمولاً لاکچری با یک بخش قیمت همراه است. ‫بنابراین، با انحصار و گزینش همراهی دارد. ‫با قیمت بالا همراه است، ‫ما بررسی خواهیم کرد و متوجه خواهیم شد ‫که چقدر بالا و چقدر منحصربه‌فرد خواهد بود. ‫گاهی اوقات، نه به مقدار بیش‌ازحد. ‫اما برای اطمینان، اولین چیزی که به ذهن می‌آید این است، ‫لاکچری چیست؟  ‫لوکس و تجمل چیست؟ ‫چیزی است آرمانی و به دست آوردن آن آسان نیست ‫با توجه به قیمت بالایش ‫اما این کافی نیست. ‫ما خواهیم دید، چگونه بسیاری از دیدگاه‌های ممکن، ‫مفهوم لاکچری را دربر می‌گیرد. ‫و چگونه لاکچری همان‌طور که گفتم، یک مفهوم چندوجهی است. ‫حالا، اجازه دهید از جوانان، در مورد آنچه ‫آن‌ها درباره لاکچری فکر می‌کنم بپرسیم. ‫آن‌ها مشتریان بعدی شرکت‌های لاکچری خواهند شد.

‫صبح همگی به خیر، نام من Nabeel Bendago است و همان‌طور که می‌بینید، ‫ما در Bocconi هستند. ‫من دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه Bocconi هستم و ‫در حال گذراندن دوره مد و لاکچری می‌باشم. ‫امروز، ما از دانشجویان در مورد آنچه ‫آن‌ها در مورد لاکچری فکر می‌کنند، خواهیم پرسید ‫که آن را در چند کلمه برای ما توضیح دهند.

  • ‫من فکر می‌کنم که لاکچری یک‌راه ارضای نیاز به آرامش است.
  • ‫لاکچری فراتر از نیازهای اساسی می‌باشد و ‫شادی شخصی و لذت ما را رها می‌نماید.
  • ‫لاکچری زیاده‌روی به‌جای حد لازم است.
  • ‫برای من، لاکچری اعتبار است.
  • ‫لاکچری داشتن شخصیت و نترسیدن از نشان دادن آن است.
  • ‫برای من، لاکچری چیزی است با ارزش زیباشناختی بالا، اما ‫در همان زمان بسیار محدود و به همین دلیل بسیاری از مردم خواهان آن هستند اما ‫فقط تعداد بسیار کمی استطاعت داشتنش را دارند.
  • ‫من فکر می‌کنم لاکچری دو چیز است. ‫اول، در مورد کیفیت است ‫و دوم برای من، لاکچری درباره منحصربه‌فرد بودن است. ‫بنابراین مخلوطی از کیفیت و انحصار است. ‫ما می‌توانیم استدلال که همه برندها این موضوع را ملاحظه می‌کنند، ‫اما برای من این لاکچری است.
  • ‫من فکر می‌کنم لاکچری آرامش در زندگی ما است، ‫لاکچری در زمان صرفه‌جویی می‌کند، اما هزینه‌بر است.
  • ‫لاکچری برای من معنی جزئیات بیش‌ازحد را می‌دهد.
  • ‫لاکچری برای من. ‫یک خوشی و افراط است، ‫ زیبایی بدون انتها که به‌سختی در دسترس می‌باشد. ‫آن یک تملک و یا یک تجربه ایست که بسیار ارزشمند است.

‫همان‌طور که دانشجویان ما گفتند، برخی از ‫عناصری که در لاکچری به‌صورت عام وجود دارد ‫همه آن‌ها با این مفاهیم در ارتباط هستند. مفهوم انحصار، ‫انتخاب، راحتی، ‫اما همچنین بینش‌های بسیاری وجود داشت که متفاوت بودند. ‫بنابراین: لاکچری باعث می‌شود من احساس خوبی داشته باشم ‫پس یک بعد تجربی دارد. ‫زیبایی بی‌انتها، ‫بنابراین دوباره این واقعیت که ‫لاکچری با زیبایی متداوم همراه است ‫و نمایانگر یک سرمایه‌گذاری است. ‫بنابراین این جوانان کاملاً ایده روشنی در مورد ‫آنچه لاکچری برای آنهاست، دارند.

ریشه‌شناسی لاکچری

‫پس در تعریف قلمرو، من فکر می‌کنم مفید است ‫شروع به فکر کردن در مورد ریشه‌شناسی لاکچری نماییم. ریشه‌های کلمه ‫لاکچری از lux می‌آید که یک کلمه لاتین است. ‫lux در لاتین به معنی چیزی شبیه به نور و یا تشعشع است. ‫اما در همان زمان، در ریشه لاتین کلمه، ‫همچنین کلمه LUXUS را داریم که از آن مفهوم luxuria استخراج می‌شود. ‫ما یک کلمه ایتالیایی، lussato را داریم که ‫یعنی زمانی که شانه شما از محل اصلی‌اش خارج‌شده و چیزی اشتباه است. ‫بنابراین، luxes به معنی چیزی بیش‌ازحد، چیزی که در مسیر درست نیست. ‫و خواهیم دید که چگونه، ترکیبی از این دو مفهوم، ‫به‌طوری lux به‌عنوان نور، درخشندگی، شکوه و جلال، ‫همراه بامعنای دوم آن یعنی کاری اشتباه، چیزی عجیب، چیزی افراطی، ‫ماهیت واقعی لاکچری است. ‫بنابراین، برندهای لاکچری تا آنجا که آن‌ها می‌توانند، ‫ باید سعی کنند به ترکیب این دو بعد بپردازند. ‫

لاکچری، امری ذهنی

مفهوم دوم که من می‌خواهم معرفی کنم ‫این است که چقدر لاکچری، امری ذهنی است. ‫پس به معنی چیزهای مختلفی برای افراد مختلفی خواهد بود. ‫چیزهای مختلفی برای گروه‌های مختلف مشتریان خواهد بود. ‫پس لاکچری برای افراد عادی در نگاه دیگران چیست. ‫اگر من بخواهم برای یک کار آنی پرواز کنم. ‫برای من، این‌یک لاکچری است، ‫اما شاید برای دیگران، ‫فقط پرواز فرست کلاس و یا جت خصوصی لاکچری باشد.

لاکچری وابسته به بافتار و متن

مفهوم سومی که من می‌خواهم اضافه کنم این است که ‫لاکچری به چه اندازه وابسته به بافت و متن است. ‫لاکچری برای گروه‌های سنی مختلف متفاوت است. ‫ما لاکچری برای نسل هزاره داریم ‫که بسیار متفاوت از لاکچری برای قدیمی‌ترها است. ‫و لاکچری بسیار ‫ازنظر جغرافیایی متفاوت و وابسته به مفاهیم مختلفی است. ‫در حال حاضر بازار کالاهای لاکچری در آسیا، چین به‌طور خاص پررونق است ‫و به معنی چیزی کاملاً متفاوت از ‫مشتریان پیچیده در اروپا، در ژاپن و ایالات‌متحده است. ‫بنابراین، جغرافیای نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.

1-4- لاکچری چیست؟
5 (100%) 1 رای

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz