در آموزش-مشاوره 1-2 دوره مدیریت شرکت‌های مد و لاکچری به بررسی این سوال میپردازیم که «روندهای جدید در دنیای مد کدامند؟» در ادامه با هارمه همراه باشید تا پاسخ این سوال را ببینیم.

مدیریت شرکت‌های مد و لاکچری
مدیریت شرکت‌های مد و لاکچری

مد در مورد ایجاد روندها است. ‫هر روند چرخه عمر خود را دارد که از سه مرحله تشکیل‌شده است: ‫معرفی، صعود و رکود. ‫عوامل مختلفی در این مساله دخیل هستند. ‫

در آغاز، روند توسط نوآوران مد معرفی می‌شود: طراحان. ‫ سپس توسط به‌اصطلاح، «سازندگان افکار» و یا «استقرار کنندگان روند» پذیرفته می‌شود. ‫آن‌ها افرادی مانند ویراستاران مد، اشخاص اجتماعی، ‫وبلاگ نویسان و یا افراد برجسته هستند. ‫و حتی گروه‌های کوچکی از مصرف‌کنندگان‌ که می‌خواهند ‫ متفاوت از دیگران باشند به دلایل کلاس، هویت و یا ‫چون آن‌ها می‌خواهند برخی از ارزش‌های خاص را با دیگران به اشتراک بگذارند. ‫سپس روند وارد «فاز جریان اصلی» می‌شود. ‫وقتی‌که اکثریت قریب به‌اتفاق مردم آن را دنبال نمایند ‫و این لحظه‌ای است که فروش به اوج خودش می‌رسد. ‫و بعد از آن فاز رکود به‌مرورزمان شروع خواهد شد.‫ محصول ارزش خود را در بازار از دست می‌دهد. ‫باقی‌مانده محصول در انتهای فصل تخفیف می‌خورد و ‫سپس توسط افرادی که به دنبال کالای ارزان‌قیمت هستند، خریداری می‌شود. ‫یا برای به‌اصطلاح، پذیرندگان متأخر مثل ما.

‫نکته بسیار جالب، این است که حتی اگر فردی علاقه‌ای به خرید محصولات مد تا زمانی که محصولات به فاز رکود و کاهش رود، نداشته باشد، ‫بازهم، مد چیزی است بر همه اثر می‌گذارد. ‫و به‌منظور درک این مفهوم بسیار مهم ‫پیشنهاد می‌کنم یک صحنه از یک فیلم بسیار مشهور را تماشا کنید. ‫فیلم: «شیطان پرادا می‌پوشد.» ‫که در آن میراندا، سردبیر مجله Vogue، ‫به دستیارش که نگرش منفی نسبت به مد دارد، توضیح می‌دهد، ‫چرا مد بخشی از زندگی همه است.

‫او دختر را با گفتن آن‌که ‫حتی اگر او با ژاکت آبی ارزانی ‌که پوشیده، خوشحال باشد تحقیر می نماید. ‫درواقع رنگ آبی ابتدا توسط یک طراح و تنظیم‌کننده روند معرفی شد. ‫به لطف پشتیبانی توسط سیستم رسانه‌ای سپس گسترش‌یافته است. ‫و در آخرین مرحله، آن را از بالای بازار به ‫بازار انبوه جریان دادند تا لحظه‌ای که محصول در گوشه معمولی از بازار عادی به فروش رفته، ‫و شخصیت فیلم آن را خریده. ‫بنابراین، وی ممکن است فکر می‌کند که مد هیچ ربطی به او ندارد. ‫بااین‌حال، انتخابی بلوزی که او پوشیده است ‫توسط افراد که در صنعت مد کار می‌کنند گرفته‌شده، نه توسط او. ‫

با این مثال، ما شروع به فهمیدن این موضوع می‌کنیم که ‫چه کسانی روندها را به وجود می‌آورند. ‫اما سؤال دیگر بسیار مهمی این است که: ‫روندها از کجا آمده‌اند؟ ‫منابع مختلف الهام‌بخش کدم‌اند؟

‫طراحان ممکن است از ورودی‌های مختلف استفاده کنید. ‫جهانگردی، فیلم و یا ستاره‌های موسیقی. ‫اما همچنین آن‌ها از معماری، نمایشگاه هنری، ‫طراحی، مواد غذایی نیز الهام می‌گیرند. ‫و گاهی اوقات سبک خیابانی می‌تواند بسیار الهام‌بخش باشد، ‫همانند مد رده‌بالا. ‫به‌عنوان‌مثال، روند نوجوان و یا نشان دادن نام تجاری لباس‌زیر با ‫پوشیدن شلوار بسیار پایین کمر گشاد، از ‫فرهنگ سیاه و به‌طور خاص بیشتر افرادی که به زندان رفته‌اند، الهام گرفته‌شده بود. ‫و دلیل آن این است که زمانی که آن‌ها وارد به زندان می‌شدند، ‫کمربند آن‌ها به‌منظور جلوگیری از استفاده از آن به‌عنوان سلاح مصادره می‌شد. ‫و سپس هنگامی‌که آن‌ها قرار بود به زندگی عادی خود بازگردند، به‌منظور ‫نشان دادن اینکه آن‌ها به زندان رفته‌اند و زنده مانده‌اند، ‫آن‌ها شلوار خود را به همان شیوه می‌پوشیدند. ‫بنابراین، این یک پارادوکس است، اما مد بیشتر اوقات ترکیبی از بازار عمده ‫سطح پایین و بسیار بالا بازار است.

فناوری نیز ممکن است نقش بسیار مهمی ایفا کند. ‫بیشتر و بیشتر، ما با میکرو فیبرها آشنا می‌شویم ‫و همچنین پارچه‌هایی که می‌تواند با آب‌وهوای مختلف خود را وفق دهند، ‫فناوری نانو و هر نوع نوآوری. ‫هرچند باید، متذکر شویم که تکنولوژی ‫زمان‌بندی متفاوتی از یک روند فصلی را دنبال می‌کند. ‫به خاطر اینکه فناوری توسط تحقیق و توسعه جریان می‌یابد. ‫بنابراین، روشی که ما لباس می‌پوشیم ‫و متعلقات لباس‌هایمان به دلیل پیشرفت‌های تکنولوژیکی بسیار تغییر کرده است. ‫اما لزوماً این به یک روند خاص مربوط نیست.

‫و در آخر، نقشی وجود دارد که به‌اصطلاح خط لوله نامیده می‌شود. ‫مد یک سیستم است و سیستم توسط طراح و ‫تولیدکنندگان پوشاک، همراه با رسانه‌ها ساخته‌شده است، ‫همان‌طور که در مثال فیلم برایتان توضیح دادم. ‫اما در همین حال، توسط تمام تولیدکنندگان پارچه نیز به وجود آمده که به طراح، این امکان را می‌دهند که ‫یک لباس با پارچه‌ای خاص، با الیاف مختلف و غیره طراحی کند. ‫مفهوم خط لوله اشاره به زنجیره تأمینی دارد که از هرگونه ‫مواد، الیاف برای صنعت نساجی و پوشاک، ‫از پایین‌ترین سطح شروع‌شده تا تبدیل این مواد خام به محصول نهایی و ‫توزیع آن‌ها در فروشگاه‌ها. ‫بنابراین ما الیاف راداریم، پس‌ازآن الیاف به نخ تبدیل خواهد شد که ‫در پارچه‌ای بافته خواهد شد و برش خواهد خورد و ‫لباسی خواهد شد که درنهایت به فروش می‌رسد. ‫در پس یک لباس زیبا، بسیار بیشتر از خلاقیت طراحی وجود دارد. ‫به همان اندازه نوآوری تحقیق وجود دارد و ‫خلاقیت که توسط شرکت‌های نساجی ایجادشده است. ‫و شرکت‌های نساجی که این نوآوری‌ها را در نمایشگاه‌های تجاری نشان می‌دهند. ‫بنابراین طراحان می‌توانند همچنین از ‫سرچشمه جریان الهام بگیرند.

‫و درنهایت، پیام بسیار مهم که باید فهمیده شود این است که؛ ‫روندها می‌تواند از انواع منابع مختلف ایجاد شود. ‫اما درنهایت مسیرهایی برای حرکت کل سیستم وجود دارد. ‫ازلحاظ رنگ جدید، مواد جدید، الگوهای جدید. ‫هر شرکتی باید به آن جهت نگاه کند، اما درعین‌حال ‫نیاز به توانایی تطبیق روند به شخصیت منحصربه‌فرد خود را باید داشته باشد. ‫این مانند بودن در یک بزرگراه است. ‫همه ما در یک‌جهت می‌رویم، اما نحوه رفتن به عهده ماست که ‫تصمیم بگیرید که با چه سرعتی حرکت کنیم و چه خروج را انتخاب کنیم.

1-2-روندهای جدید در دنیای مد کدامند؟
5 (100%) 2 رای

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar